واتیکان
فوریه 3, 2020
اسلواکی
فوریه 5, 2020
نمایش همه

راهنمای سفر به آلبانی

آلبانی کشوری است واقع در جنوب شرقی قاره آفریقا که از شمال غرب با مونته نگرو، از شمال شرق با کوزوو، از سوی خاور با مقدونیه و از طرف جنوب و جنوب شرقی با یونان مرز مشترک زمینی دارد. یک سوم این کشور را جنگل فرا‌گرفته است و می‌توان گفت از نظر گونه‌های گیاهی کشوری غنی شناخته می‌شود. پایتخت این کشور تیرانا است. جمعیت آلبانی دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و جمعیت پایتخت آن ۴۲۱ هزار نفر است. کشور آلبانی کوچک‌ترین کشور منطقه بالکان است که غرب آن توسط دریای آدریاتیک و جنوب غرب آن توسط دریای ایونی احاطه شده است. آلبانی اهمیت جغرافیائی مهمی دارد زیرا در محلی کلیدی واقع شده و کوتاه‌ترین بندرگاه از مدیترانه به بالکان و قاره آسیا است. ۹۵ درصد مردم این کشور از تبار آلبانیایی و بقیه بیشتر یونانی هستند. ۵۸٫۷۹درصد مردم آلبانی مسلمان و ۱۶ درصد مسیحی و بقیه بی مذهب و غیره هستند.

برات Berat از شهرهای مهم و دیدنی کشور است. از ویژگی‌های برجسته شهر می‌توان به خانه‌های سفید رنگ دوران عثمانی اشاره کرد که بینهایت خیره کننده هستند و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌اند. برات به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی و جذاب از مهم‌ترین شهرهای کشور آلبانی شناخته شده است. ساراندا شهر ساحلی و پایتخت غیر رسمی کشور آلبانی است. این شهر تابستان مملو از مسافرانی می‌شود که برای تفریح و گردش و لذت بردن جمع می‌شوند. این شهر که به ماهیگیری شهرت دارد در حال حاضر از جذاب‌ترین شهرها شناخته شده است. از دیگر شهرهای مهم می‌توان به والبونا Valbona اشاره کرد.

 


لینک‌های مفید برای سفر به آلبانی


اطلاعات کلی کشور آلبانی

زبان رسمی: آلبانیایی

واحد پول: لک (ALL)

تفاوت زمانی: +۱

ولتاژ برق: ۲۲۰

پیش شماره: +۳۵۵

فرودگاه: فرودگاه بین‌المللی مادر ترزای تیرانا

آب و هوا کشور آلبانی

کشور آلبانی آب و هوای نسبتا معتدلی را شامل می‌شود. هوای این کشور در تابستان گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوبی را داراست. اغلب مساحت این کشور را کوه و تپه پوشانده است. به همین ترتیب هر زمان که شما احساس سفر کردید می‌توانید مسافرت خوبی را در کشور آلبانی تجربه کنید زیرا آب و هوای معتدلی در این کشور پابرجاست.

هزینه‌های سفر به آلبانی

هزینه زندگی به طور کلی در کشور آلبانی طبق سایت جامع  numbeo ده درصد بالاتر از ایران می‌باشد.

هزینه اقامت در آلبانی

برای اقامت در کشور آلبانی می‌توانید به راحتی سمت هتل‌‎های این کشور بروید، چرا هزینه‌ی رزرو هتل با توجه به امکاناتی که در اختیارتان می‌گذارند آنچنان بالا نیست.

هزینه خورد و خوراک

به طور کلی برای تهیه غذای یک نفره در آلبانی در یک رستوران متوسط باید  ۵  دلار بپردازد، و برای تهیه غذای ۲ نفره مبلغ ۲۰ دلار بابت غذایی که میل می‌کنید پرداخت کنید. همانند اکثر کشورهای ارزان‌ترین غذا مک دونالدز است که به ازای هر ساندویچ آن باید ۴ دلار بپردازید. قیمت آب معدنی ۱٫۲ دلار و اگر اهل نوشیدن قهوه به طور روزانه هستید قیمت قهوه به طور روزانه ۱٫۲ دلار می‌باشد.

هزینه حمل و نقل

سیستم حمل و نقل شهر آلبانی شامل اتوبوس، مترو، قطارهای شهر، دوچرخه می‌باشد. برای تهیه بلیط‌های تک سفره ۰٫۳ دلار باید بپرداخت کنید اما پیشنهاد می‌شود اگر مدت زیادی یا سفرهای درون شهری متعددی دارید این بلیط را ماهانه شارژ کنید که مبلغی حدود ۱۳٫۷۰ دلار باید پرداخت کنید. کرایه تاکسی زمانی درون آن می‌نشینید ۲ دلار محاسبه می‌شود و برای هر یک کیلومتر مجدد ۲ دلار به مبلغ پرداختی شما اضافه می‌گردد، اگر برای یک ساعت بخواهید تاکسی منتظر شما در مقصد باشد ۱۱ دلار برایتان هزینه بر می‌دارد. هزینه بنزین هم در کشور آلبانی برای هر لیتر ۱٫۵ دلار می‌باشد اگر خواستید می‌توانید ماشین کرایه کنید و در این شهر به سفرهای درون شهری بپردازید.

جاذبه‌های گردشگری آلبانی

قلعه اسرار‌آمیز رزافا Rozafa Castle

در سفر به کشور آلبانی حتما از این قلعه اسرار‌آمیز که نزدیک به شهر Shkodrr واقع شده است بازدید کنید. این قلعه را افسانه و عرفان‌های بسیاری احاطه کرده‌اند. با توجه به افسانه‌ها سه برادر سعی بر ساخت این قلعه داشتند اما متاسفانه موفق نشدند. هر چه که در روز تلاش می‌کردند در شب می‌دیدند که واژگون شده است. از این رو برای حفظ ساختار قلعه تصمیم می‌گیرند اولین همسری که در روز بعد برایشان غذا می‌آورد را قربانی کنند. متاسفانه همسر جوان‌ترین برادر اولین کسی بود که برای شوهرش غذا آورد از این رو او مجبور به قتل همسرش کردند و او فداکارانه پذیرفت و جسد آن را داخل قلعه دفن کردند. البته این افسانه بسیار ادامه دارد که ما تا همین‌جا ذکر کردیم. این افسانه تنها در اروپای شرقی نیست چون نظیر آن در رومانی نیز اتفاق افتاده است. اما فراتر از افسانه‌ها قلعه رزافا نماد شهر شکودر Shkodrr شناخته می‌شود. حتما از آن و موزه بسیار جالب‌اش که در حیاط وجود دارد دیدن کنید.

موزه تاریخ ملی National Historical Museum

تاریخ افتتاح این موزه به سال ۱۹۸۲ بر می‌گردد و بزرگ‌ترین و غنی‌ترین موزه در کشور نیز شناخته شده است. برای دسترسی به این جاذبه مهم کافیست به شهر و پایتخت کشور یعنی تیرانا سفر کنید.
موزه تاریخ ملی در هشت بخش تشکیل شده است و تاریخ غنی مردم آلبانی را به نمایش می‌گذارد. در این میان مهم‌ترین بخش آن غرفه قدیم است که بیش از ۴۰۰ آیتم از اواخر دوران پائولیت تا اول قرون وسطی به نمایش گذاشته‌شده است. دیگر مجموعه‌های مهم موزه شامل سکه‌های نقره‌ای و برنزی از قرن ۵ میلاد و مجسمه‌ها هستند. غرفه ملی رنسانس و غرفه استقلال هم از جالب‌ترین بخش‌ها به حساب می‌آید.

قلعه پورتو پالرمو Porto Palermo Castle

یکی از بهترین تجربه‌های سفرتان به کشور آلبانی می‌تواند بازدید از همین قلعه باشد. متاسفانه گردشگران بسیار کمی از آن بازدید می‌کنند چون مسیر آن از جاده اصلی خارج است. درب این قلعه قفل است و با پرداخت ۱ دلار می‌توانید داخل شده تا آن را به معنای واقعی کشف کنید. اگر سفری به جنوب آلبانی داشتید حتما از این قلعه بازدید کنید چرا که بسیار سرگرم کننده و جذاب است.

دریاچه اسکادار Lake Skadar

اسکادار دریاچه‌ای زیبا و شبیه به دلفین که بزرگ‌ترین در تمام منطقه بالکان است و پارک ملی محافظت شده‌ای به اندازه ۴۰۰ کیلومتر مربع دارد. همین‌طور این منطقه به عنوان اصلی‌ترین زیستگاه پرندگان در قاره اروپا شناخته و مشهور شده است. اینجا فوق العاده زیباست و کوه‌های شیب دار سبز، صومعه‌ها، آب‌های شفاف و روشن و نیلوفرها جذاب آنرا چندین برابر کرده‌اند. در اطراف دریاچه روستاهایی وجود دارند که نهایت آرامش را به شما القا می‌کنند. کافیست دوچرخه بگیرید و آن حوالی رکاب بزنید. جالب اینجاست که این دریاچه هم افسانه‌ای دارد و آن این است که توسط اشک‌های یک پری بوجود آمده است. ممکن است خیالی باشد اما پس از دیدن آن و فضایی جادویی، به این باورها اعتقاد پیدا خواهید کرد.

قلعه برات Berat Castle

قلعه برات از برجسته‌ترین جاذبه‌های شهر برات است و درست بالای رودخانه Osum قرار دارد. این قلعه قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. اگر امکان سفر به این شهر را داشتید حتما از قلعه و زیبایی‌های آن بازدید کنید.

در ارتفاعات آلبانی کوهنوردی کنید

کوه کوراب Korab بلندترین کوه کشور است و قله‌های غول پیکر آن مرز آلبانی و مقدونیه را تشکیل می‌دهند. این کوه زیباترین طبیعت کشور شناخته شده و در دامنه آن دو رودخانه وجود دارد. صعود از سمت مقدونیه به مجوز نیاز دارد اما از سمت آلبانی مورد ندارد. همین‌طور مسیرهای برای پیاده‌روی وجود دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به طبیعت جذاب باشد. همین‌طور کوراب آبشاری رویایی با ۱۳۰ متر ارتفاع دارد که در فصل بهار زیبایی دو چندانی به منطقه می‌بخشد. اگر به ورزش‌های زمستانی نیز علاقه‌مند باشید قسمت‌هایی از این کوه همیشه سفید پوش هستند. در این منطقه غارهای یخی نیز وجود دارد که می‌تواند برای ماجراجویان ایده‌آل و سرگرم کننده باشد.

میدان اسکندر بیگ Skanderbeg Square

این مکان یک میدان بزرگ و مهم است که همه‌ی مسیرهای شهر به این میدان منتهی می‌شود. نام این میدان از قهرمان ملی آلبانی گرفته شده و درست در مرکز شهر هم قرار دارد. مجسمه‌ی اسکندر بیگ در وسط آن قرار دارد و بازدید از این میدان می‌تواند جزء جاهای دیدنی تیرانا باشد. اطراف این میدان خانه‌ی اپرا، موزه‌های تاریخی ملی و کلیسای معروف شهر نیز قرار دارد.

هرم انور خوجه Enver Hoxha

این هرم جالب در سال ۱۹۹۸ به عنوان یک موزه، توسط دختر رهبر آلبانی انور خوجه برای بزرگداشت پدرش ساخته شد. این مجسمه@ی منحصر به فرد نمادی از تاریخ پرشکوه آلبانی در دوره‌های مختلف تغییر کاربری داده و می‌توانید در سفرتان از این بنای خاص دیدن کنید.

مسجد ادهم بی Et`hem Bey Mosque

تنوع فرهنگ در آلبانی بسیار زیاد است و به همین جهت ساختمان‌ها و عبادتگاه‌های مختلف و مذهبی در تمام سطح شهر وجود دارد. این مسجد زیبا هم مربوط به سال ۱۹۹۱ هست که در مرکز شهر تیرانا قرار دارد و شما می‌توانید در ساعات غیر از نماز به این مسجد بروید و از معماری زیبای آن لذت ببرید.

 

رژیم غذایی

با توجه به نفوذ دولت عثمانی در این کشور اکثر غذاهایی که می‌توانید در آلبانی پیدا کنید رنگ و بوی غذاهای ترکیه را می‌دهد، اما علاوه بر ترکیه نشانی از فرهنگ غذایی یونان و ایتالیا هم در غذای آلبانی قابل مشاهده است. در ادامه تعدادی از غذاهای محبوب آلبانی را معرفی می‌کنیم.

گوشت گوساله یا مرغ با گردو

این غذای کمی به ماکارانی خودمان در ایران شباهت دارد. ترکیبات این غذای جالب تخم مرغ همزده، سیر، کره، گوشت گوساله یا گوشت مرغ و گردوی خرد شده می‌باشد. غذای فوق العاده لذیذی است در اکثر رستوران‌های تیرانا می‌توانید این غذا را پیدا کنید.

سوپ لوبیا

سوپ غذایی است که در تمامی کشورهای جهان می‌توانید انواع مختلف و خوشمزه‌ی آن را پیدا کنید در کشور آلبانی سوپ لوبیا یکی از معروف‌ترین سوپ‌ها بین مردم می‌باشد. ترکیبات این سوپ حبوبات، پیاز، روغن زیتون، گوجه یا سس گوجه، نعناع و دیگر سبزیجات تازه همراه با ادویه‌های تند هستند.

گوشت بره پخته شده و ماست

یکی از غذاهای آلبانیایی که طرفداران زیادی در این کشور دارد گوشت بره پخته شده و ماست است، که ترکیبی از گوشت بره، کره، برنج، نمک، فلفل، تخم مرغ و ماست می‌باشد.

کوفته قلقلی با تخم‌مرغ و سس لیمو

به نظر می‌رسد کوفته در همه‌ جای دنیا طرفدار دارد و هر کشوری آن را به سبک خود پخته و سرو می‌کند. مردم آلبانی کوفته‌های خود را با استفاده از گوشت قلقلی، برنج، ادویه و پیاز طبخ کرده و آن را با سس لیمو یا آبلیمو سرو می‌کنند.

رستوران پیشنهادی در کشور آلبانی

رستوران آرتیجیانو Artigiano

اگر زمانی به کشور آلبانی سفر کردید و خواستید، به یکی از رستوران‌های این کشور بروید رستوران آرتیجیانو می‌تواند گزینه‌ای خوبی باشد. شما در این رستوران می‌توانید، انواع غذاهای سبک آلبانی را در این مکان نوش جان کنید که قیمت‌های مناسبی هم دارا هستند.

شماره تلفن: ۰۰۳۵۵۶۹۲۰۹۲۳۵۸

وب سایت: artigiano.al

آدرس: Rruga Deshmoret e ۴ Shkurtit ۶۴، Tirana، Albania

 

خرید در آلبانی

مرکز خرید تاپتانی Toptani Shopping Center

یک مرکز خرید بزرگ و سرپوشیده در کشور آلبانی به نام تاپتانی وجود دارد. برای تهیه تمامی لوازم مورد نیازتان می‌توانید به این فروشگاه بزرگ مراجعه کنید، همچنین برای تهیه سوغاتی هم گزینه مناسبی است.

شماره تلفن: ۰۰۳۵۵۴۴۵۰۱۷۰۰

آدرس: Toptani Plaza، Shëtitorja Murat Toptani، Tirana ۱۰۰۱، Albania

 

منبع۱

منبع۲

مطالب مرتبط با آلبانی

فوریه 4, 2020

آلبانی

راهنمای سفر به آلبانی آلبانی کشوری است واقع در جنوب شرقی قاره آفریقا که از شمال غرب با مونته نگرو، از شمال شرق با کوزوو، از […]

راهنمای سفر به شهر های مختلف

مارس 1, 2020

برنامه سفر به بارسلونا

برنامه سفر به بارسلونا اسپانیا بارسلونا یکی از محبوب ترین شهرهای اروپا برای بازدید کنندگان و همچنین یکی از شهرهای مورد علاقه ما ایرانیان است. از […]
فوریه 24, 2020

برنامه سفر به پاریس

برنامه سفر به پاریس فرانسه پاریس معروف به شهر عشاق است. شهری که با سفر کردن به آن میتوانید تجربه‌های به یادماندنی پیدا کنید. برای مسافرینی […]
فوریه 8, 2020

هنگ کنگ

راهنمای سفر به هنگ کنگ هُنگ کُنگ شهری است جزیره‌ای در جنوب چین، از مهم‌ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا و جهان به‌شمار می‌رود. هنگ‌ کنگ […]
فوریه 8, 2020

بلاروس

راهنمای سفر به بلاروس بلاروس یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است، که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم‌مرز است. پایتخت […]
فوریه 5, 2020

اسلواکی

راهنمای سفر به اسلواکی کشور اسلواکی در اروپای مرکزی و در همسایگی لهستان از سمت شمال، اوکراین از شرق، مجارستان از جنوب و جمهوری چک و […]
فوریه 4, 2020

آلبانی

راهنمای سفر به آلبانی آلبانی کشوری است واقع در جنوب شرقی قاره آفریقا که از شمال غرب با مونته نگرو، از شمال شرق با کوزوو، از […]
فوریه 3, 2020

واتیکان

راهنمای سفر به واتیکان در گوشه‌ای از شهر رم، دولت شهری مستقل به اسم واتیکان قرار دارد. واتیکان کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین کشور جهان است و یکی […]
فوریه 2, 2020

لیختن‌اشتاین

راهنمای سفر به لیختن‌اشتاین لیختن‌اشتاین سومین کشور کوچک در اروپا است. پایتخت آن شهر فادوتس است و بزرگ‌ترین شهر لیختن‌اشتاین، شان نام دارد. زبان رسمی لیختن‌اشتاین […]
فوریه 2, 2020

بلغارستان

راهنمای سفر به بلغارستان بلغارستان کشوری زیبا است که پیشینه‌ای تاریخی داشته و یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های دنیا در آن قرار دارد. در کنار مکان‌های زیبا […]
فوریه 1, 2020

لیماسول

راهنمای سفر به لیماسول لیماسول زیباترین شهر ساحلی و بزگترین بندر قبرس است. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی، بر سر راه سه قاره آسیا، اروپا […]

راهنمای خرید در شهرهای مختلف

آوریل 23, 2017

راهنمای خرید در بارسلون

راهنمای خرید در بارسلونا اگر برای سفر به بارسلون برنامه‌ریزی می‌کنید و قصد دارید که در این سفر از مراکز خرید دیدن کنید و خرید کنید، بد […]
آوریل 23, 2017

راهنمای خرید در آمستردام

راهنمای خرید در آمستردام آمستردام، پایتخت زیبای هلند، یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در اروپا است. با راهنمای خرید در آمستردام، همراه ما باشید. آمستردام یکی از […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در ایروان

راهنمای خرید در ایروان ارمنستان ایروان، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور ارمنستان و یکی از مقاصد گردشگری محبوب به خصوص در بین ایرانیان است. جاذبه‌های تاریخی […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در مادرید

راهنمای خرید در مادرید خرید در مادرید، تجربه‌ای بی‌نظیر و فراموش‌نشدنی است. دپارتمان استورها، بوتیک‌های شیک و اوت لت‌ها از مراکز خرید مهم این شهر هستند. […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در باکو

راهنمای خرید در باکو باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد. این شهر یکی از مقاصد گردشگری محبوب در منطقه‌ی […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در آنتالیا

راهنمای خرید در آنتالیا خرید کردن یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر به خصوص در سفرهای خارجی است. از آنجایی که در شهرهای توریستی، مراکز خرید و […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در میلان

راهنمای خرید در میلان میلان دومین شهر پر جمعیت ایتالیا بعد از رم است. شهرت این شهر به خاطر این است که به عنوان پایتخت مد […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در استانبول

راهنمای خرید در استانبول استانبول، یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. در این شهر، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی متعدد در کنار جاذبه‌های مدرن و شهری قرار […]
فوریه 14, 2017

راهنمای خرید در بانکوک

راهنمای خرید در بانکوک خرید کردن در بانکوک تجربه‌ای هیجان‌انگیز است. از مراکز خرید بزرگ، چند طبقه و مدرن گرفته تا بازارهای خیابانی شلوغ و پرسروصدا، […]
فوریه 14, 2017

راهنمای خرید در دبی

راهنمای خرید در دبی دبی به پایتخت خرید خاورمیانه مشهور است و بیش از ۷۰ مرکز خرید بزرگ دارد که یکی از آنها، دبی مال، بزرگ‌ترین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با ما