کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان
کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان
می 19, 2020
شرایط و جدول هزینه‌های زندگی در اسپانیا
هزینه زندگی در اسپانیا
می 29, 2021
نمایش همه
انواع ویزای شینگن و تفاوت ویزاهای نوع A,B,C,D با هم

انواع ویزای شینگن و تفاوت آنها با یکدیگر

حتما می‌دانید که ویزاهای شنگن در تایپ های متفاوتی صادر میگردند که هر کدام ویژگی یا محدودیت‌هایی نسبت به دیگری دارند. در زمان درخواست ویزا، سفارت با توجه به نوع ویزای درخواستی مسافر، نوع دعوتنامه مسافر، مدارک مسافر و همچنین شرایط  کلی و دستورات سفارت، تایپ ویزا را انتخاب و برای درخواست کننده صادر می‌کند. به طور کلی انواع ویزای شینگن که که کشورهای این حوزه صادر می‌کنند ۶ تایپ مختلف دارد که عبارتند از :

۱- ویزای ملی یا National

۲- ویزای تایپ A

۳- ویزای تایپ B

۴- ویزای تایپ C

۵- ویزای تایپ D

۶- ویزای تایپ LTV

 در ادامه این مطلب سعی میکنیم تا هر کدام  از موازد بالا را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

ویزای ملی یا National Visa

همانطور که از نام این تایپ ویزا مشخص است دارنده این ویزا تنها می‌تواند به کشور صادر کننده ویزای خود سفر کند و امکان خروج از کشور صادر کننده را در طول مدت اقامت خود نخواهد داشت. برای افراد مسن که دعوتنامه فامیلی دارند بسیار مشاهده شده که سفارت ویزای ملی صادر می‌کند.

 

ویزای شینگن نوع A

ویزای تایپ A نوعی ویزای ترانزیت است که برای دارندگان پاسپورت چندین کشور مشخص برای توقف و استفاده از فرودگاه‌های حوزه شنگن داده خواهد شد. با داشتن این نوع ویزا نمی‌توانید از فرودگاه خارج شوید و تنها مجاز به استفاده از سالن ترانزیت هستید. جهت سفر به بعضی از مقاصد برای ایرانیان نیازی به دریافت ویزای ترانزیت برای توقف در حوزه شنگن نیست. برای مثال اگر مقصد نهایی شما کانادا باشد، و شما از یک ایرلاین اروپایی مثل لوفتهانزا استفاده کنید و همچنین فقط یک توقف در آلمان داشته باشید، در این صورت نیازی به دریافت ویزای ترانزیت ندارید. اما اگر تعداد توقف بیش از یک شهر در خاک شنگن باشد باید ویزای ترانزیت دریافت کنید. کشورهایی که مجاز به استفاده از ویزای نوع A هستند عبارتند از : 

 • هند
 • ایران
 • عراق
 • اردن
 • افغانستان
 • بنگلادش
 • کنگو
 • پاکستان
 • سومالی
 • سری لانکا
 • سودان
 • سوریه
 • ترکیه
 • اریتره
 • اتیوپی
 • غنا
 • لبنان
 • میانمار / برمه
 • نیجریه

مدارک لازم برای ویزای شینگن تایپ A

 •  مدارکی دال بر اینکه درخواست کننده ویزا قصد ورود و اقامت در منطقه شنگن را ندارد
 •  مدارکی که ثابت کند دریافت این ویزا برای متقاضی لازم است
 •  ارائه مدارکی نظیر رزرو بلیط هواپیما و ویزای کشور مقصد

 

ویزای شینگن نوع B

ویزای شنگن نوع B نوعی ویزای ترانزیت است که داشتن آن به شما این اجازه را می‌دهد تا برای مدت‌زمان حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در ناحیه شنگن عبور کنید. در واقع ویزای تایپ B مجوز گذر از بیش از یک کشور عضو شنگن با هواپیما و یا ماشین برای مسافر است. مدارک لازم برای این نوع ویزا تقریبا مشابه مدارک ویزای شینگن نوع C می‌باشد. چون مسافر قصد دارد در هر صورت وارد خاک حوزه شینگن شود.

 

ویزای شینگن نوع C

محبوب‌ترین نوع ویزای شینگن می‌باشد که به متقاضی ویزا اجازه خواهد داد برای مدتی در خاک شنگن آزادانه تردد کند و از هر کشور این منطقه که مایل بود به کشور خود باز گردد. ویزای تایپ C در ۳ نوع بر حسب مدت اعتبار و تعداد دفعات مجاز ورود دسته بندی می‌شود که عبارتند از :

۱- ویزای یکبار ورود :

ویزای سینگل (Single-entry) اولین تنها برای استفاده در یک سفر مجاز است و زمانیکه شما با آن به حوزه شنگن ورود کردید و بعد از گذشت اعتبار ویزا از آن خارج شدید، اعتبار ویزای شما به اتمام خواهد رسید حتی اگر از مدت مجاز ویزایتان باقی مانده باشد. کسانی که از تورهای اروپایی استفاده میکنند هم از همین نوع ویزا استفاده می‌کنند.

۲- ویزای دوبار ورود :

این نوع از ویزا نیز شرایطی مشابه با ویزای سینگل دارد با این تفاوت که دارنده روادید دو مرتبه اجازه دارد تا به کشوری در ناحیه شینگن وارد شود. نکته قابل توجه این است که استفاده از ویزا در محدوده زمانی مشخص که در ویزا ذکر شده قابل استفاده است.

۳- ویزای مالتیپل یا چندبار ورود :

ویزای مولتی شینگن (Multiple-entry) ویزایی است که شما با دریافت آن می توانید نیمی از مدت زمان ویزا را در بازه‌های زمانی حداکثر  ۹۰ روزه در کشورهای حوزه شنگن اقامت داسته باشید.برای مثال اگر شما ویزای یکساله مولتی دریافت کنید، ۶ ماه از آن را در بازه‌های زمانی تا ۹۰ روز میتوانید در حوزه شینگن تردد و اقامت داشته باشید . البته برای ویزاهای مولتی ۳ ماهه عمدتا مدت زمان مجاز ۳۰ روز در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به مطلب مدارک ویزای شینگن نوع C مراجعه کنید تا با توضیحات کامل آن بتوانید به درستی مدارک خود را آماده کنید.

 

ویزای شینگن نوع D

ویزای نوع D برای افرادی مناسب است که قصد تحصیل ( یا برنامه تحصیلی برای مدت بیش تر از ۱ سال ) ، موارد اورزانسی که باید بیشتر از زمان ویزای کنونی خود تحت درمان باشند، کار و یا اقامت بلند مدت در یکی از کشورهای منطقه شنگن را دارند. دارندگان این نوع ویزا مقیم ( برای مدت معین ) یکی از کشورهای شنگن محسوب می‌شوند و می‌توانند در کل منطقه شنگن بدون دریافت ویزای مجدد تردد کنند.

 

ویزای شینگن نوع LTV

استفاده از ویزای تایپ LTV فقط برای کشورهایی که در ویزا قید شده باشد مجاز است و دارنده این نوع روادید نمی‌تواند به کشورهای دیگر حوزه شنگن ( که در ویزا ذکر نشده است ) سفر کند. ورود با این ویزا نیز محدود به کشورهای قید شده می‌باشد. می‌توان این تایپ ویزا را یک ویزای شنگن محدود شده معرفی کرد. عمدتا این روادید در موارد خاص مثل یک دلیل بشر دوستانه صادر می شود. در مواردی دیده شده است این نوع ویزا برای افرادی که مدارک مناسب برای دریافت ویزای نوع C ندارند و با  باید در شرایط بسیار اضطراری به یکی از کشورهای منطقه شینگن سفر کنند صادر خواهد شد. اگر شما هم اطلاعات کافی جهت تشخیص نوع ویزا از روی لیبل آن را ندارید پیشنهاد ما مطالعه مطلب لیبل ویزای شینگن و تشخیص ویزای تقلبی است.
در انتهای این مطلب به شما یادآور می‌شویم حتما و حتما باید قبل از درخواست ویزا، نوع ویزای مورد نیاز خود را بدانید که تشخیص آن بستگی به هدف از سفر شما، مدارک شما و موارد مشابه خواهد بود.

 

شاید این مقاله هم برای شما مفید باشد

دسامبر 15, 2020
انواع ویزای شینگن و تفاوت ویزاهای نوع A,B,C,D با هم

انواع ویزای شینگن و تفاوت آنها با یکدیگر

انواع ویزای شینگن و تفاوت آنها با یکدیگر حتما می‌دانید که ویزاهای شنگن در تایپ های متفاوتی صادر میگردند که هر کدام ویژگی یا محدودیت‌هایی نسبت […]
آوریل 30, 2020

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ حتما تابحال اسم ویزای شینگن به گوشتان خورده است. ویزایی که این روزها دریافت آن کمی سخت به نظر میرسد. چه از لحاظ […]
آوریل 28, 2020

تجربه گرفتن ویزای شینگن

تجربه گرفتن ویزای شینگن یکی از مشتریان ما سلام، امیدوارم که حالتون خوب باشه، امروز یکم وقت آزاد داشتم و خواستم تجربه گرفتن ویزای شینگن خودم […]
آوریل 14, 2020
تاثیر ویروس کرونا بر ویزای شینگن و کانادا

تاثیر ویروس کرونا در اخذ ویزا

تاثیر ویروس کرونا در اخذ ویزا همانطور که مطلع هستید دنیا درگیر مبارزه با ویروس کرونا است و تقریبا هیچ کشوری از اثرات این ویروس در […]
فوریه 26, 2020

ویزای شینگن ارزان

ویزای شینگن ارزان با توجه به نرخ ارز، سفر به اروپا برای ما ایرانیان سفری لوکس و پر هزینه محسوب می‌شود. علاوه بر هزینه‌های معمول ویزای […]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با ما