نیوزلند
دسامبر 24, 2019
مالزی
دسامبر 24, 2019
نمایش همه

راهنمای سفر به کوالالامپور

کوالالامپور که به اختصار KL نیز شناخته می‌شود، پایتخت کشور مالزی است. کلمه کوالا به معنی محل تلاقی دو رودخانه است و کلمه لامپور به معنی گل‌آلود است. دلیل نامگذاری این کلان شهر به این نام این است که در نزدیکی آن، دو رودخانه به نام‌های کالنگ (Klang) و گمبک (Gombak) همدیگر را قطع می‌کنند. هنوز هم می‌توانید محل تلاقی این دو رودخانه را درست پشت مسجد مِردکا (Merdeka) ببینید. طی سالیان متوالی کوالالامپور به عنوان شهری مهم در آسیا رشد کرد. در مالزی، کوالالامپور به عنوان مرکز این کشور شناخته شده است. مردم از اقصی نقاط کشور برای کار و تجارت به این شهر می‌آیند. علاوه بر این از آنجایی که بسیاری مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری در کوالالامپور وجود دارد بسیاری از گردشگران عاشق سفر به کوالالامپور هستند.

به علاوه تنوع غذایی در این شهر بسیار زیاد است و گزینه‌های بسیاری برای صرف غذا در این شهر وجود دارد. همچنین برای خرید می‌توانید به مراکز خرید مدرنی که در مرکز کوالالامپور واقع شده‌اند بروید. کوالالامپور بهترین مقصد برای بازدید یا توقفی کوتاه است. اما بسیاری از گردشگران طی سفرشان به مالزی دوباره به این شهر فوق العاده بر می گردند.

 


لینک های مفید برای سفر به کوالالامپور


آب و هوای کوالالامپور

کوالالامپور جنگل‌های بارانی گرمسیری دارد و آب و هوای آن گرم و آفتابی همراه با باران‌های فراوان است. در فصل مانسون (فصل باران‌های موسمی) که از ماه اکتبر (آبان) شروع شده و تا ماه مارس (فروردین) ادامه دارد، در شمال شرق آن شاهد بارش روزانه هستیم. مرطوب‌ترین ماه که با بیشترین میزان بارش همراه است، ماه نوامبر (آذر ماه) است.

خشک‌ترین ماه که با کمترین میزان بارش همراه است، ماه ژوئن (تیر ماه) می‌باشد. طغیان آب در کوالالامپور وقتی که بارش باران خیلی شدید است، مخصوصا در مرکز شهر و نواحی که به رودخانه منتهی می‌شوند، امری عادی محسوب می‌شود. گرد و خاک حاصل از آتش سوزی جنگل‌ها در نزدیکی سوماترا گاهی اوقات مهی از گرد و خاک در آن ناحیه ایجاد می‌کند. (به خصوص بین ماه‌های ژوئن و آگست (تیر و شهریور)).
دما در طول سال ثابت است. بیشینه دما بین ۳۱-۳۳ درجه سانتیگراد و کمینه دما بین ۲۲-۲۳ درجه سانتیگراد است.

روش‌های سفر به کوالالامپور

سفر با هواپیما

سفر از فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور (KLIA) – ترمینال اصلی

این فرودگاه در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی کوالالامپور واقع شده است. فرودگاه بین المللی کوالالامپور در سال ۱۹۹۸ افتتاح شد و به عنوان یکی از برترین فرودگاه‌های جهان شناخته می‌شود. این فرودگاه جایگزین فرودگاه بین‌المللی سلطان عبدالعزیز شاه در سوبانگ شد. در حال حاضر فرودگاه سلطان عبدالعزیز فقط برای پروازهای چارتر و هواپیماهای جت استفاده می‌شود.

اگر گردشگر باشید، اثر انگشتتان هنگام ورود به این فرودگاه گرفته خواهد شد.

جابجایی از فرودگاه با قطار

قطارهای فرودگاه ترمینال اصلی فرودگاه را به سیستم مسافربری مرکزی کوالالامپور وصل می‌کنند. قطارهای سریع‌السیر KLIA Ekspres طی ۲۸ دقیقه به مقصد می‌رسند. در شلوغ‌ترین زمان (بین ساعت ۵:۰۰ تا ۹:۰۰ و ۱۶:۰۰ تا ۲۲:۰۰) یک قطار هر ۱۵ دقیقه حرکت می‌کند. در غیر این صورت بقیه زمان‌ها، هر ۲۰ دقیقه این قطارها حرکت می‌کنند. قطارهای KLIA Transit طی ۳۶ دقیقه به فرودگاه می‌رسند، و در فرودگاه‌های سَلَک تینگی (Salak Tinggi)، پوتراجایا (Putrajaya) و بندر تاسک سلطان (Bandar Tasik Selatan) توقف می‌کنند. بهای بلیط این دو نوع قطار (Transit و Ekspres) با هم تفاوتی ندارد. و اگر چه هر دو قطار یک مسیر را از مبدا تا مقصد طی می‌کنند، مدت زمانی که مسیر را طی می‌کنند با هم متفاوت است. مراقبت باشید که این دو قطار را با هم اشتباه نگیرید.

از ایستگاه قطار شهری کوالالامپور (KL Sentral)، اولین قطار ترنزیت ساعت ۴:۳۳ حرکت می‌کند؛ و آخرین قطار ترنزیت ساعت ۱:۰۳ از فرودگاه حرکت می‌کند. اولین قطار اکسپرس ساعت ۵:۰۰ حرکت می‌کند؛ و آخرین قطار اکسپرس ساعت ۱:۰۳. اگر می‌خواهید اول صبح یا آخر شب سوار قطار اکسپرس شوید، شاید بلیطی برای فروش وجود نداشته باشد و نتوانید بلیط تهیه کنید. بنابراین زمانی که به ایستگاه قطار رسیدید بلیط بخرید.
بهای بلیط برای قطار مستقیم بین فرودگاه و ایستگاه قطار گران است. راه ارزان‌تر، سریع‌تر و بهتر این است که بلیط قطار ترنزیت را به مسیر KLIA/klia2-Putrajaya/Cyberjaya بگیرید و سپس بلیط مسیر Putrajaya/Cyberjaya-KL Sentral را تهیه کنید. کل کرایه ۲۳.۴۰ رینگیت می‌شود. اما اگر همین مسیر را بخواهید مستقیم طی کنید، بهای بلیط ۵۵ رینیگیت خواهد شد. با روش غیر مستقیم کرایه ۱۰% ارزان‌تر خواهد شد. زمان سفرتان ۶۶ دقیقه به طول می‌انجامد، که ۳۰ دقیقه آن به خاطر معطلی برای عوض کردن مسیر است.

جابجایی از فرودگاه با اتوبوس

• ایرپورت کوچ (Airport Coach): اتوبوس‌های سریع السیری هستند که هر ۳۰ دقیقه بین ایستگاه‌های قطار و فرودگاه، بین ساعت‌های ۵:۳۰- ۰۰:۳۰ از ایستگاه قطار، و بین ساعت‌های ۵:۰۰- ۲۳:۰۰ از ایستگاه فرودگاه حرکت می‌کنند. این سفر حدود یک ساعت طول می‌کشد و هزینه آن ۱۱ رینگیت است. این اتوبوس‌ها راحت و مجهز به دستگاه تهویه هوا هستند، اما رانندگان این اتوبوس‌ها عبوس و کم حرف هستند.

• استار شاتل (Star Shuttle): این اتوبوس‌ها از فرودگاه به سمت ایستگاه‌های Kota Raya و Pudu Raya می‌روند. (هر دو این ایستگاه‌ها نزدیک محله چینی‌ها هستند). بهای بلیط این اتوبوس‌ها ۱۲ رینگیت است. همچنین ترنسفری از هتل است که شما را از ترمینال دو فرودگاه مستقیما به هر هتلی که بخواهید می‌برد. بهای آن فقط ۱۵ رینگیت است. می‌توانید بلیط را از باجه بلیط فروشی در طبقه همکف ترمینال دو فرودگاه که در ساختمان ترمینال اتوبوس‌ها واقع شده است تهیه کنید. راننده استار شاتل شما را به پودو رایا (Pudu Raya) خواهد برد. در پودو رایا شما به ون کوچکی منتقل خواهید شد. این ون شما را به دم در هتل خواهد رساند.

 

• سِپنگ امنیباس (Sepang Omnibus): سرویس اتوبوس‌های محلی سپنگ امنیباس مستقیما به سِرِمبان (Seremban) در نگری سمبیلان (Negeri Sembilan)، بانتینگ (Banting) در سلانگور (Selangor)، و محله سپانگ خواهند رفت. جایی که می‌توانید اتوبوس‌های پورت دیکسون و نگری سمبیان را سوار شوید. این اتوبوس‌ها ممکن است راحت نباشند و برنامه کاری منظمی نداشته باشند.

جابجایی از فرودگاه با تاکسی

از مسافران خواسته می‌شود که از کوپن تاکسی در نقطه خروج استفاده کنند. رانندگانی که اطراف فرودگاه و راه آهن شهری هستند، سعی در فریب شما خواهند داشت. اگر کسی به سمتتان آمد و از شما سوال کرد که کجا می‌روید، به او اعتماد نکنید. آن ها به دروغ می‌گویند که هیچ وسیله دیگری برای جابجایی شما نیست و کرایه راه را با شما چند برابر حساب خواهند کرد. پیشنهاد می‌شود که مسافران از برنامه‌های کاربردی مثل اوبر (Uber) و گرب کار (GrabCar) استفاده کنند که معمولا تاکسی‌های آن ها از تاکسی‌های عادی ارزان‌تر است (این برنامه‌ها مشابه اسنپ در ایران هستند).

• از فرودگاه کوالالامپور به مرکز شهر کوالالامپور: فقط لیموزین‌ها و تاکسی‌های فرودگاه اجازه دارند مسافرینی که از فرودگاه می‌آیند را سوار کنند. کوپن این تاکسی‌ها را درست قبل از اینکه از گیت فرودگاه خارج شوید از باجه لیموزین‌ها بخرید. سعی کنید تاکسی‌های خود فرودگاه را سوار شوید. چون هزینه آن‌ها تا خود کوالالامپور ۷۴.۸۰ رینگیت است. در حالیکه هزینه ماشین‌های دیگر با وجودیکه کیفیت بهتری هم نسبت به تاکسی‌های فرودگاه ندارند ۱۰۰ رینگیت است. برای کسانی که تنها سفر نمی‌کنند برای جابجایی از فرودگاه تاکسی گزینه مناسبی است و هزینه آن مقرون به صرفه خواهد شد.
• از مرکز شهر کوالالامپور به فرودگاه: هر تاکسی‌‎ای، مثل تاکسی‌هایی که قرمز و سفید هستند و با کیلومترشمار هزینه راه را حساب می‌کنند، می‌توانند مسافران را به فرودگاه برسانند. هر چند راضی کردن رانندگان برای اینکه از کیلومتر شمار استفاده کنند کار دشواری است. اگر نتوانستید آن ها را راضی کنید که از کیلومترشمار استفاده کنند، قبل از حرکت، کرایه مسیر را با آن‌ها طی کنید. کرایه در مجموع با احتساب کرایه ورود به فرودگاه (که ۱۲ رینگیت است) بین ۸۰ تا ۱۰۰ رینگیت خواهد شد.

سفر از ترمینال ۲ فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور (klia2)

ترمینال ۲ فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در ماه می ۲۰۱۴ شروع به کار کرد. این ترمینال جایگزین ترمینال (LCCT) شد. فاصله این ترمینال از ترمینال اصلی فرودگاه کوالالامپور حدود ۲ کیلومتر است. ایرلاینهای ایرایشیا (AirAsia)، تایگر ایرویز (Tiger Airways)، و سبو پسیفیک (Cebu Pacific) در این ترمینال فعال هستند.
الزامات بازرسی امنیتی در پروازهای داخلی و بین المللی متفاوت است. از مسافران بین المللی، انتظار می‌رود که هر نوشیدنی که همراه دارند (حتی آب) را در اختیار بازرسی قرار دهند. اما مسافران داخلی می‌توانند حتی با بطری ۱.۵ لیتری آب هم از بازرسی عبور کنند. مسافرانی که از کشورهای با ریسک بالا می‌آیند، ممکن است بازرسی بیشتری شوند.

جابجایی از فرودگاه با قطار

ترمینال ۲ فرودگاه بین المللی کوالالامپور توسط قطارهای سریع السیر مخصوص فرودگاه (KLIA Ekspres) به ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور متصل است. بهای بلیط یکطرفه از ایستگاه سنترال به فرودگاه و بالعکس ۵۵ رینگیت است. (این مسیر با قطارهای سریع السیر ۳۳ دقیقه و با قطارهای معمولی ۳۹ دقیقه طول می‌کشد). همه قطارها قبل از اینکه بخواهند به ترمینال ۲ فرودگاه یا به ایستگاه سنترال بروند، در ترمینال اصلی فرودگاه توقف دارند. جابجایی بین ساختمان ترمینال اصلی فرودگاه و ترمینال ۲ فرودگاه کمتر از ۳ دقیقه طول می‌کشد. و بهای آن ۲ رینگیت است.

جابجایی از فرودگاه با اتوبوس

چندین شرکت اتوبوسرانی به کوالالامپور و شهرهای دیگر در طبقه پایین ترمینال ۲ فرودگاه سرویس می‌دهند.

• اسکای باس (SkyBus): این اتوبوس ها هر نیم ساعت یکبار مستقیما از ترمینال ۲ فرودگاه به ایستگاه قطار سنترال و بالعکس سرویس دارند. بهای بلیط آن ها ۱۱ رینگیت است. بلیط های اسکای باس را می‌توان همراه با پرواز ایر ایشیا به قیمت ۸.۹۰ رینگیت به صورت یکطرفه رزرو کرد. اما توجه داشته باشید که اگر از پرواز جا ماندید و یا به هر دلیلی سفر خود را کنسل کردید، هزینه اسکای باس همانند بقیه خدمات اضافی که در بلیط رزرو شده خود دارید، عودت داده نخواهد شد.

• استار شاتل (Star Shuttle): این اتوبوس ها مستقیما به ترمینال اتوبوس پِکِلینگ (محله چینی‌ها در کوالالامپور) سرویس دارند. بهای بلیط آن‌ها ۱۰ رینگیت است. این اتوبوس‌ها همچنین خط مستقیمی به چندین هتل در شهر دارند. می‌توانید وب سایت این شرکت را برای آگاهی از آخرین مسیرها و برنامه‌ها چک کنید.

• ۱۲ گو ایشیا (۱۲Go Asia): بهترین انتخاب برای مسافرین جنوب شرق آسیاست، تا بلیط اتوبوس، قطار، کشتی و هواپیما را به صورت آنلاین خریداری کنند.

• بلیط آنلاین اتوبوس (BusOnlineTicket): بهترین انتخاب برای مسافرین جنوب شرق آسیاست، تا بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین به روشی کاملا مشخص، امن و راحت خریداری کنند.
اتوبوس‌های شاتل به صورت رایگان بین ترمینال اصلی و ترمینال ۲ فرودگاه در دسترس هستند.

جابجایی از فرودگاه با تاکسی

• از ترمینال ۲ فرودگاه: باجه‌های تاکسی در طبقه همکف ترمینال ۲ قرار دارند.

• به ترمینال ۲ فرودگاه: همانند ترمینال اصلی فرودگاه کوالالامپور، هر تاکسی‌ای می‌تواند مسافرین را به ترمینال ۲ فرودگاه ببرد.

وسایل سفر درون شهری در کوالالامپور

سیستم حمل و نقل عمومی در کوالالامپور به اندازه کافی توسعه یافته است تا نسبتا راحت و کارآمد باشد. اما هنوز فضای زیادی برای بهبود آن وجود دارد. کوالالامپور، همانند بسیاری شهرهای در حال توسعه دیگر، با ترافیک فلج کننده‌ای در طول دوره ای از روز مواجه است. در ساعاتی که عجله دارید، می‌توانید چندین روش حمل و نقل را با هم ترکیب کنید. برای مثال در ساعات اوج ترافیک می‌توانید از مونوریل استفاده کنید، و با تاکسی به سفر خود پایان دهید.

سفر با قطار

راه آهن شهری در چهار نوع متمایز خدمات رسانی می‌کند.

• مونوریل ال آر تی/ ام آر تی (LRT/MRT & Monorail):

این مونوریل‌ها زیر نظر RapidKL خدمات رسانی می‌کنند که اتوبوس‌های شهری نیز زیرنظر این شرکت هستند. این مونوریل‌ها نزدیک‌ترین وسیله به مترو هستند. مونوریل ها روی ستون های بتونی حرکت می کنند. این مونوریل ها تنها یک ایستگاه مرکزی زیرِ زمین دارند. مونوریل‌های ال آر تی پنج خط دارند: خط سری پتالینگ (Sri Petaling)، خط آمپانگ (Ampang)، خط کلانا جایا (Kelana Jaya)، خط مونوریل و خط سونگای بولو کاجانگ (Sungai Buloh-Kajang). مونوریل کاملا از سطح زمین بالاتر است، و حرکت در طول مسیر آن، منظره زیبایی از مرکز شهر را پیش روی شما می‌گذارد.

بهای بلیط مونوریل‌ها ارزان است (حدود یک رینگیت). از سال ۲۰۱۲ به بعد، ارتباط بین خطوط مختلف ال آر تی بسیار بهبود بخشیده شد. مسافران تنها باید بلیطی برای جابجایی بین خطوط منویل و ال آر تی، یا داخل خود سیستم ال آر تی تهیه کنند. به استثنای خطوط کا تی ام (KTM)، برای این مسیر بلیطی جداگانه نیاز است. برای خرید بلیط های ال آر تی باید از دستگاه‌های فروش خودکار که حداکثر تا ۵ رینیگیت را قبول می‌کنند، استفاده کنید. کارگر غرفه به شما بلیط نمی‌فروشد، او تنها اسکناس های شما را به پول خرد تبدیل می‌کند و شما دوباره مجبور خواهید شد که از دستگاه‌های فروش خودکار استفاده کنید. بنابراین از قبل پول خرد آماده کنید.

• کا تی ام کوموتر (KTM Komuter):

دو خطی که در مرکز شهر به هم می‌رسند و تا حومه شهر امتداد دارند. این خطوط از شمال به غارهای باتو (Batu Caves) و از جنوب به میدوَلی مگا مال (Midvalley Mega Mall) می‌رسند. قطارها مثل ال آر تی و مونوریل منظم نیستند: می‌توانید برای ۲۰ دقیقه انتظار برنامه ریزی کنید، اما انتظار شما به احتمال زیاد ۵-۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. بهتر است برای سفر خود حساب شده عمل کنید و سفر خود را طبق جول زمانی رسمی که در وب سایت کا تی ام کوموتر وجود دارد برنامه ریزی کنید.

• ای آر ال (ERL):

قطارهای این خط از ایستگاه قطار سنترال تا فرودگاه کوالالامپور در حرکت هستند. قطارهای سریع السیر مسیر را به صورت یکطرفه مستقیم تا مسیر می‌پیمایند و بهای آن ها ۵۵ رینگیت است. قطارهای عادی در ایستگاه بندر تاسیک سلاتان، پوجاترایا، و سالاک تینگی توقف می‌کنند. بهای بلیط قطارهای سریع السیر گران است. راه حل ارزان‌تر و سریع‌تر برای این مسیر این است که، بلیط قطارهای عادی از فرودگاه به مقصد پوجاترایا را خریداری کنید و سپس در ایستگاه پوجاترایا بلیط ایستگاه سنترال را بگیرید. با این روش به جای اینکه ۵۵ رینگیت برای بلیط بپردازید، ۲۳ رینگیت می‌پردازید. سفر شما با این قطارها ۶۶ دقیقه طول می‌کشد.

سفر با اتوبوس

اتوبوس‌های دو طبقه هاپ آن هاپ آف کوالالامپور (KL Hop-on Hop-off)

اتوبوس‌های مخصوص حمل گردشگران هستند که به ۴۲ نقطه قابل توجه در شهر می‌روند و برای دیدن مناظر اطراف استفاده می شوند. این اتوبوس‌ها مجهز به وای فای رایگان هستند. توسط هدفون‌هایی که در اتوبوس‌ها تعبیه شده می‌توانید به اطلاعات گردشگری که دورن آن ها گزارش می‌شود گوش دهید. بلیط‌های این اتوبوس برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت معتبر هستند. نیازی نیست برای کودکان زیر ۵ سال بلیط تهیه شود. برنامه این اتوبوس‌ها هر نیم ساعت یکبار است اما به دلیل ترافیک ممکن است ۲ ساعت برای آمدنشان معطل شوید. بنابراین سعی کنید خارج از ساعات اوج ترافیک از این اتوبوس‌ها استفاده کنید.

اتوبوس‌های رایگان گو کوالالامپور (Go KL)

در تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۲ در محدوده تجاری مرکزی با دومسیر دایره ای شکل، شروع به کار کردند. خط بنفش از ایستگاه پاسار سنی (Pasar Seni) شروع می‌شود و به سمت مراکز خرید بوکیت بینتانگ (Bukit Bintang) می‌رود. جایی که به خط سبز در مرکز خرید کوالالامپور متصل می‌شود. از ۱ می ۲۰۰۱، دو مسیر دیگر به این خطوط اضافه شد. خط قرمز مرکز تجاری کوالالامپور را به جنوب، و کوالالامپور مرکزی را به جالان توانکو عبدارحمن (Jalan Tuanku Abdul Rahman) در محله چو کیت (Chow Kit) متصل می‌کند. در مِدان مارا (Medan Mara) به خط آبی می‌رسد، که از آنجا ادامه پیدا می‌کند تا به خطوط بوکیت بینتانگ برسد.

رپید کوالالامپور (RapidKL )

شبکه گسترده و ارزانی از اتوبوس‌های عمومی که در داخل و اطراف کوالالامپور سرویس دهی می‌کنند. تلاش‌های اخیر جهت بازسازی و تعمیر سیستم اتوبوس‌ها منجر به بهبود علائم جاده‌ای در مسیر اتوبوس‌ها شده است. اتوبوس‌ها خودشان اطلاعات مقصدی واضحی دارند. اتوبوس‌های رپید کوالالامپور در سه دسته جای می‌گیرند:
• بندر (Bandar) که با حرف (B) نشان داده می‌شوند و مسیرشان مرکز شهر است.
• اوتاما (Utama) که با حرف (U) نشان داده می‌شوند و مسیرشان حومه شهر است.
• تِمپاتان (Tempatan) که با حرف (U) نشان داده می‌شوند و به ایستگاه‌های قطار خدمات رسانی می‌کنند.

برای هر سه مسیر اتوبوس‌های رپید کوالالامپور، هم می‌توانید بلیط‌های تک نفره منطقه‌ای zone-based را خریداری کنید (که قیمتشان از ۱ رینگیت برای یک منطقه تا ۳ رینگیت برای ۴ منطقه است) یا می‌توانید از کارت‌های تاچ اند گو (Touch ‘n Go) استفاده کنید. به علاوه اتوبوس‌های اکسپرس (تندرو) در بزرگراه‌ها خدمات رسانی می‌کنند و قیمت آن‌ها ۳.۸۰ رینگیت است. این اتوبوس‌ها از ۶ صبح تا ۱۱ شب سرویس دهی می‌کنند، و سرویس شبانه ندارند.

سفر با تاکسی

اگر می‌خواهید که از قابلیت کیلومترشمار در تاکسی‌ها بهره ببرید، تاکسی‌های عادی با خطوط قرمز و سفید و تاکسی‌های اجرایی آبی روشن گزینه خوبی می‌توانند باشند. همچنین هزینه‌های اضافی کمی برای ارتباطات مخابراتی (حدود ۲ رینگیت)، چمدان (حدود ۱ رینگیت برای هر چمدان) و … وجود دارد. به مسافرین پیشنهاد می‌شود که اپلیکیشن‌هایی مثل اوبر (Uber) و یا گرب (Grab) را برای این منظور استفاده کنند. چون تاکسی‌هایی که از طریق این اپلیکیشن‌ها سرویس می‌دهند، معمولا ارزان‌تر هستند.
خطوط قطار به خوبی شهر را پوشش می‌دهند، بنابراین نیازی به استفاده از تاکسی برای رفتن به هتل‌ها یا مناطق دیدنی در این شهر پیدا نمی‌کنید. اما اگر مجبور به استفاده از تاکسی شدید، بسیاری از رانندگان مخصوصا در ساعات اوج ترافیک یا هوای بارانی، قبول نمی‌کنند که از کیلومترشمار استفاده کنند. در صورت عدم استفاده از کیلومترشمار قیمت ها ۲ تا ۱۰ برابر خواهد شد. اگرچه این کار غیرقانونی است، تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که به دنبال راننده دیگری بگردید. تاکسی‌ای که در خیابان‌ها پرسه می‌زند، احتمال بیشتری می‌رود که از کیلومترشمار استفاده کند، تا تاکسی‌ای که در مناطق توریستی در کمین گردشگران نشسته است.
اگر سوار تاکسی‌ای شدید که راننده‌اش قبول نکرد از کیلومتر شمار استفاده کند، ۱۰ رینگیت، حتی در ساعات ترافیک، برای گردش بیشتر نقاط شهر کافی است. اگر در هتلی گران قیمت اقامت دارید، این موضوع را از راننده مخفی نگه دارید، و به جای دادن آدرس هتل، آدرس نزدیک‌ترین مرکز خرید به هتلتان را به راننده بدهید. اگر پول زیادی به همراه دارید، سعی کنید که راننده متوجه این موضوع نشود.

از رفتن به ایستگاه تاکسی و دادن آدرس مقصدی که قصد رفتن به آن را دارید و روی کاغذ نوشته اید، به راننده اجتناب کنید. ممکن است ۴-۵ راننده بیشتر نباشند که طبق آدرسی که نوشته‌اید به مقصد بروند. بیشتر رانندگان مسیری را انتخاب می‌کنند که از طریق آن پول بیشتری از شما دریافت کنند. سعی کنید که آدرسی که قصد رفتن به آن را دارید، به ذهنتان بسپارید، و به جای رفتن به ایستگاه‌های تاکسی، در همین خیابان تاکسی‌ای را صدا بزنید.
هنگام نیمه شب ۵۰ درصد به هزینه تاکسی اضافه می‌شود. مثلا اگر در ساعت ۱ نیمه شب، کیلومتر شمار ۱۲ رینگیت را نشان می‌دهد، شما باید ۱۲ رینگیت به اضافه ۶ رینگیت اضافه بپردازید.
در ساعات اوج ترافیک بهتر است که حمل و نقل عمومی را با تاکسی ترکیب کنید.
بعضی از رانندگان تاکسی نزدیک هتل‌ها هستند که تورهایی مشابه تورهایی که شرکت‌های رسمی ارائه می‌دهند، به شما پیشنهاد می‌کنند. بعضی از این رانندگان کاملا به مسیرها و مکان‌های دیدنی آشنایی دارند، و به این ترتیب می‌توانید یک تور خصوصی با مشخصات توری رسمی داشته باشید، اما با قیمت کمتر. فقط قبل از چانه زدن با راننده از قیمت تورها اطلاع حاصل کنید.

سفر با ماشین

کوالالامپور جاده‌های با کیفیت و سیستم بزرگراهی گسترده‌ای دارد. اما رانندگی در ساعات اوج ترافیک و یا به دلیل پیچیدگی شبکه بزرگراهی و علائم جاده‌ای، که به دلیل نوشتار آن‌ها به زبان بومی مردم این شهر است، ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. اگر در این شهر رانندگی می‌کنید، حواستان به رانندگانی باشد که به یک‌باره لاین عوض میکنند. و همین‌طور موتورهایی که لابلای ماشین‌ها در حرکت هستند.
در جاده نواحی شلوغی مثل بنگسر یا بوکیت بینتانگ پارک نکنید. چون ممکن است ماشین‌ها با پارک‌ها کردن در کنار ماشین شما در ۲ یا ۳ لاین، راه خروج شما را مسدود کنند.
اجاره ماشین در کوالالامپور و بقیه شهر‌های مالزی، گزینه‌ای برای سفر است. اما سیستم و علائم جاده‌ای به زبان بومی است و همین شما را با مشکل مواجه می‌کند. پیشنهاد می‌شود که هنگام کرایه ماشین از شرکت‌هایی که ماشین اجاره می‌دهند، یک GPS هم کرایه کنید. ممکن است رانندگان از اپلیکیشن‌های مسیریابی مثل Google Maps و یا Waze هم استفاده کنند.
هزینه بنزین و پارکینگ در این شهر عموما پایین است. بهتر است که یک کارت تاچ اند گو همراه داشته باشید. چون در برخی باجه‌های ورودی مراکز خرید شهر وجه نقد پذیرفته نمی‌شود و بعضی از آن‌ها کاملا الکترونیکی شده‌اند.

زبان مردم کوالالامپور

زبان باهاسای مالزیایی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده است. زبان انگلیسی هم به طور گسترده‌ای در شهرهای کشور مالزی صحبت می‌شود.
با این حال کوالالامپور، به عنوان قطب اقتصادی این کشور، محل زندگی بسیاری از مردم با پیشینه و قومیت‌های مختلف است. بنابراین دور از انتظار نیست که صحبت به بسیاری از زبان‌ها در این شهر به گوش شما بخورد. بیشتر مردم چینی که در کوالالامپور اقامت دارند، به زبان کانتونی صحبت می‌کنند. دیگر زبان‌های چینی- هاکین، تئوچو و هاکا هستند، که مردم کمتری به این زبان‌ها صحبت می کنند. اما حتی مردمی که به این زبان‌ها صحبت می‌کنند، به خوبی می‌توانند به زبان کانتونی صحبت کنند. قومیت‌های هندی نیز عموما به زبان تامیل صحبت می‌کنند.

مناطق دیدنی کوالالامپور

کوالالامپور بسیاری از جاذبه‌های معماری را در خود جای داده است. بزرگترین ساختمان‌های قدیمی مربوط به زمان استعمار انگلیس در مرکز شهر واقع شده‌اند. این ساختمان‌ها آمیزه‌ای از معماری انگلیس و آفریقای شمالی هستند. نزدیک میدان مِردِکا، مسجد جامع سلطان عبدالصمد که به سبک مغولی ساخته شده است، قرار دارد. هر ساله در مسجد نگارا، یعنی مسجد ملی این شهر روز استقلال مالزی(۱۹۶۵)، جشن گرفته می‌شود. بنای یادبود ملی در باغ‌های دریاچه زیبا، از بنای به یاد ماندنی ایوو جیما در ویرجینیا الهام گرفته است. باغ مجسمه آسین نزدیک به این محل است. اگرچه بعضی ساختمان‌های بلند این شهر همانند برج کوالالامپور نسخه‌هایی ناخوشایند از دیگر ساختمان‌های مشهور دنیا هستند، برج‌های دوقلوی پتروناس واقعا شگفت انگیز هستند.
اگر به دنبال مکانی اصیل‌تر هستید، می‌توانید به کامپونگ بارو سری بزنید. این دهکده یکی از آخرین دهکده‌های باقیمانده از سنت مالایی است که در مرکز کوالالامپور واقع شده است. در این دهکده می‌توانید نگاهی اجمالی بر سبک زندگی سنتی مالایی‌ها داشته باشید و نظاره‌گر خانه‌های کامپونگ باشید که تا به امروز به خوبی حفاظت شده‌اند.
کوالالامپور شهری گرم، شرجی و گاهی شلوغ است، بنابراین دستگاه‌های تهویه هوا در مراکز خرید و رستوران‌ها تعبیه شده است. بیشتر جاذبه‌های این شهر در تعطیلات و آخر هفته شلوغ هستند و در طول هفته خلوت هستند.

خرید در کوالالامپور

خرید در کوالالامپور یکی از بزرگ‌ترین تفریحات مسافران است. کوالالامپور خود به تنهایی ۶۶ مرکز خرید دارد، و به عنوان یکی از مراکز خرید در آسیا شناخته می‌شود. کوالالامپور قطب صنعت مد در مالزی است. اجناس در هر رِنج قیمتی در این شهر در دسترس هستند.

مرکز خرید سوریا کوالالامپور (Suria KLCC)

یکی از بزرگترین مراکز خرید در کوالالامپور است که زیر برج‌های دوقلوی پتروناس واقع شده است. این مجتمع ۶ طبقه است و بسیاری از مارک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این مجتمع مشغول به کار هستند. سوریا واژه‌ای مالزیایی و به معنی طلوع خورشید است. این مرکز خرید در ۳۱ آگست ۱۹۹۹ افتتاح شد. بسیاری از مغازه‌های لوکس، کافه‌ها و رستوران‌ها در این مرکز خرید واقع شده‌اند. همچنین این مرکز خرید یک پرده سینما، تالاری مخصوص کنسرت، یک گالری هنر، و یک مرکز پژوهش علمی دارد. مرکز خرید سوریا محبوب ترین مرکز خرید در میان گردشگران است. از طریق ایستگاه LRT کوالالامپور می‌توانید به این مرکز خرید بروید.

مرکز خرید اینترمارک (The Intermark)

مرکز خرید اینترمارک که در مرکز شهر کوالالامپور واقع شده است، گزینه‌های خوبی برای خرید و رستوران دارد. از آنجایی که این مرکز خرید، فضایی مشترک با هتل دابل تری بای هیلتون دارد، اغلب مسافران هتل، مهاجران و افراد بومی به آن سر می‌زنند.
این مرکز خرید، میزبان بسیاری از رستوران‌های بین‌المللی مثل پورتو رومانو (Porto Romano)، رِد لوبستر (Red Lobster) و رستوران ایتالیایی ساوینی (Savini Ristorante) است. ضمنا شما می‌توانید محصولات تازه، گوشت و غذاهای دریایی و انواع نوشیدنی‌ها را در سوپرمارکت جایا (Jaya Grocer) که در همکف واقع شده است، بخرید.

مرکز خرید آمپانگ پارک (Ampang Park)

آمپانگ پارک یکی از اولین مراکز خرید مالزی می‌باشد که در نزدیکی مرکز خرید سوریا واقع شده است. می‌توانید از طریق خرید کِلانا جایا و ایستگاه آمپانگ پارک که یک ایستگاه بعد از ایستگاه کوالالامپور مرکزی است، به این مرکز خرید بروید. ایستگاه قطار درست در زیر این مرکز خرید واقع شده است. یکی از ورودی‌های ایستگاه، همان ورودی مرکز خرید است. در این مرکز خرید می‌توانید بسیاری از لباس فروشی‌ها، جواهر فروشی‌ها و صرافی‌ها را بیابید. شما در این مرکز خرید می‌توانید سر تا پا لباس محلی مالزیایی بپوشید. همچنین می‌توانید مغازه‌های الکتریکی و یا تجهیزات الکتریکی نیز در این مرکز خرید بیابید. آمپانگ پارک ایام عید فطر تعطیل است.

مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور (Pavilion Kuala Lumpur)

مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور در بوکیت بینتانگ واقع شده است. این مرکز خرید در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۷ افتتاح شد. بعد‌ها به این مجموعه، ۲ بلوک آپارتمان، یک بلوک اداری و یک هتل ۵ ستاره اضافه شد. اطراف این مرکز خرید ۸ مرکز خرید دیگر و ردیفی از بوتیک‌های خیابانی وجود دارد.
بیش از ۴۵۰ مغازه در ۷ طبقه این مرکز خرید وجود دارد. در میان بسیاری از مارک‌های معتبر جهانی در این مرکز خرید، می‌توانید بسیاری از مارک‌های محبوب داخلی را نیز بیابید. علاوه بر مغازه‌های متعدد، تعداد زیادی رستوران، یک فود کورت بزرگ، یک پرده طلایی سینما، و تعداد بیشماری از مکان‌های خوب دیگر وجود دارد. اکثر طبقات این مرکز خرید به زنان اختصاص دارد. در این مرکز خرید می‌توانید تعداد زیادی اسپا، سالن زیبایی، و سالن مانیکور بیابید. مرکز خرید پاویلیون به همراه مرکز خرید سوریا، محبوب‌ترین مراکز خرید کوالالامپور در میان گردشگران هستند. در سال ۲۰۰۹ این مرکز خرید جایزه نوآورترین مرکز خرید در میان گردشگران را به دست آورد. در مجموع این مرکز خرید ۱۵ جایزه داخلی و بین‌المللی برده است.

مرکز خرید اَونیو کِی (Avenue K)

مرکز خرید خیابان کا در جالان آمپونگ روبروی مرکز شهر کوالالامپور واقع شده است. از طریق ایستگاه‌های Jalan Ampang و RapidKL LRT می‌توان به این مرکز خرید رفت. بسیاری از برندهای معروف بین المللی در این مرکز خرید یافت می‌شوند. همچنین در این مرکز خرید فروشگاه‌های بسیار مجللی برای لوازم و دکوراسیون منزل وجود دارد. علاوه بر همه این‌ها رستوران‌های متعددی در سراسر این مرکز خرید پراکنده شده‌اند.

کوپا کافی بوتیک (Cuppa Coffee Boutique)

کوپا در جالان آمپونگ، در کنار سفارت چین و روبروی سفارت تایلند واقع شده است. در این مرکز خرید با وجود محصولات متعدد قهوه، می‌توانید خریدی منحصر به فرد را تجربه کنید. این مرکز خرید انتخابی محبوب برای آن دسته از افرادی است به ماشین‌آلات و لوازم قهوه احتیاج دارند. اکثر مغازه‌های این مرکز خرید به صورت آنلاین نیز خدمات ارائه می‌کنند.

رستوران‌های کوالالامپور

کوالالامپور مکان مناسبی برای معرفی غذاهای مالزیایی به شماست، چون بیشتر مردم در این شهر به زبان انگلیسی مسلط هستند و می‌توانند به شما توضیح دهند که چه موادی درون ظرف غذای شما وجود دارد. بیشتر رستوران‌های کوالالامپور ساعت ۱۰ شب بسته می‌شوند، اما در مرکز شهر همیشه رستوران‌هایی وجود دارند که ۲۴ ساعته هستند.

 

در ادامه به معرفی برخی از رستوران‌های معروف کوالالامپور می‌پردازیم.

• رستوران مارینیز آن ۵۷ (Marini’s on 57)

رستورانی ایتالیایی که در طبقه ۵۷ برج‌های پتروناس ۳ واقع شده است. این رستوران، رستورانی با کیفیت است که با وجود پنجره‌های سرتاسری و سقف تمام شیشه نمایی زیبا و نزدیک به برج‌های پتروناس دارد. علاوه بر رستوران، بار و سالن استراحتی که دارد، دکوراسیون این مجموعه بی‌نظیر است. و در منوی آن انواع غذاهای ایتالیایی گرم وجود دارد. غذاهای این رستوران، از جمله اسپاگتی‌های آن بسیار لذیذ هستند.
آدرس: Level 57, Menara 3 Petronas, Persiaran KLCC, 50088 Kuala Lumpur
☎ ۶۰۳۲۳۸۶۶۰۳۰+
ساعت کار رستوران: جمعه تا یکشنبه از ساعت ۱۸:۳۰ الی ۲۴- دوشنبه‌ها از ساعت ۱۹:۰۰ تا ۲۳:۰۰

• ترویکا اسکای داینینگ (Troika Sky Dining)

رستوران ترویکا اسکای داینینگ در طبقه بیست و سوم برج B ترویکا در خیابان پرسیاران کوالالامپور واقع شده است. جدا از اینکه منظره تماشای ابرها در آسمان، از این رستوران چیز دیگری است، غذای این رستوران هم باعث می‌شود که در ردیف ۱۰ رستوران برتر کوالالامپور قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۴ این رستوران برنده جایزه غذاهای فرانسوی، ایتالیایی، یونانی و اسپانیایی شد.
آدرس: Level 23A, Tower B, The Troika, 19 Persiaran KLCC, 50450 KL
☎ ۶۰۳۲۱۶۲۰۸۸۶+
ساعت کار رستوران: همه روزه از ساعت ۶ الی ۲۲:۳۰

• تِرتی اِیت کوالالامپور (Thirty8 KL)

رستوران تِرتی اِیت کوالالامپور، رستورانی بی‌نظیر در طبقه ۳۸ هتل گرند حیات کوالالامپور است. رستوران تِرتی اِیت با منوی متنوعی که از غذاهای چینی، غذاهای دریای تایلندی، سوشی و ساشیمی ژاپن، و انواع استیک‌ها دارد مکانی وسوسه انگیز برای صرف غذاهای محلی است. و همین نکته این رستوران را به یکی از بهترین رستوران‌های شهر تبدیل کرده است. همه غذاهای رستوران تِرتی اِیت کوالالامپور بی‌نظیر هستند، اما پیشنهاد ما به شما سوشی‌ها و ساشیمی‌های بی‌عیب و نقص این رستوران است. پنجره‌های بزرگ این رستوران منظره‌ای بی‌نظیر از برج‌های پتروناس را به این رستوران بخشیده است.
آدرس: Level 38, 12 Jalan Pinang, Kuala Lumpur
☎ ۶۰۳۲۱۸۲۱۲۳۴+
ساعت کار رستوران: همه روزه از ساعت ۶ الی ۲۳

• رستوران اِناک کوالالامپور (Enak Restaurant KL)

رستوران اِناک کوالالامپور با تخخصص در طبخ غذاهای تند مالایی، یکی از مشهورترین رستوران های مالایی در کوالالامپور است. این رستوران با دکوراسیونی بی نظیر در طبقه پایین تر گالری استارهیل قرار دارد. میزهای رستوران به سبک بالیایی هستند، و دکور آن با نور شمع و عتیقه جات برنجی تزئین شده است. غذاهای این رستوران حلال هستند و از آنجایی که تندی غذاهای این رستوران مناسب افراد محلی است می‌توانید از آشپزخانه آن درخواست کنید که میزان فلفل غذای شما را کمتر کند.
آدرس: LG2, Feast Floor, Starhill Gallery, 181 Jalan Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur
☎ ۶۰۳۲۱۴۱۸۹۷۳+

ساعت کار رستوران: همه روزه به جز روزهای یکشنبه از ساعت ۵:۳۰ الی ۲۲:۳۰- روزهای دوشنبه ممکن است ساعت کاری رستوران تغییر کند.

• رستوران پرگو کوالالامپور (Prego KL)

رستوران پرگو در هتل دِ وِستین واقع شده است. پرگو مرکز غذاهای ایتالیایی است. منوی این رستوران دو طبقه پر از غذاهای خاطره‌انگیز است، و بهترین تجربه از صرف غذا را برای شما رقم خواهد زد. دکور این رستوران نمایی از دنیای قدیم را برای شما تداعی می‌کند. در حالیکه آشپزخانه شامل غذاهای مورد علاقه ایتالیایی است. برای مثال ریزوتو با سس بسیار نرمی از قارچ‌های وحشی و پنیر پارمزان، و راویولی خوشمزه که با تکه‌های گوشت مرغ پر شده است، در این رستوران سرو می‌شود.
آدرس: ۱۹۹, The Westin Kuala Lumpur, Jalan Bukit Bintang, Kuala Lumpur, 55100
☎۶۰۳۲۷۳۱۸۳۳۳+

ساعت کار رستوران: همه روزه از ساعت ۱۲ الی ۲۲:۳۰- روزهای یکشنبه از ساعت ۱۱:۳۰

در سفر به مالزی می‌توانید از این شهرها هم دیدن کنید:

مالاکا – اگر روزهای بیشتری در مالزی می‌مانید، جایی که حتما باید به آن سری بزنید مالاکا است. مالاکا شهری باستانی در مالزی است و به عنوان یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. این شهر از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است.
پنانگ – این شهر نیز به عنوان یکی از مکان‌های میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. شهرت این شهر بیشتر به خاطر غذاهای خیابانی قابل اعتماد آن و ” بهشت غذای مالزی”، غذاهای بابانویونا پراناکان و لکسا است. همچنین سواحل بکر و کوچکترین پارک ملی مالزی که در این شهر واقع شده است را از دست ندهید.
ایپوه – با قطار ۹۰ دقیقه طول می‌کشد تا به پارک موضوعی آبی آن سری بزنید، غذاهای آن را امتحان کنید، به چشمه‌های آب گرم آن بروید، از گل رافلزیا (گلی بسیار بزرگ با پهنای یک متر و وزنی حدود ۷ کیلوگرم)، غارها و ساختمان‌های استعماری آن دیدن کنید.
فلات کامرون – حدود ۲۰۰ کیلومتر از کوالالامپور و ۸۵ کیلومتر از ایپوه فاصله دارد. می‌توانید از هوای خنک نمای دوست داشتنی فلات های آن لذت ببرید. شما در این فلات می‌توانید همان‌طور که در تاریخ استعماری آن غوطه ور می‌شوید از زمین‌های چای، مزارع سبزی و توت فرنگی دیدن کنید. در کنار کلبه‌های استعماری و خانه‌های ییلاقی آن می‌توانید هتل‌هایی لوکس و مدرن پیدا کنید. همچنین در این فلات می‌توانید به تماشای پرندگان در زیستگاه طبیغی خودشان بپردازید، در جنگل پیاده روی کنید و یا فعالیت‌های دیگری انجام دهید.
پارک ملی تامان نگاران – بزرگترین پارک ملی در شبه جزایر مالزی است. شهرت این پارک به خاطر پیاده روی در جنگل و تنوع زیاد پرندگان و حشرات آن است.
پورت دیکسون – چندین ساحل در این منطقه وجود دارد که برای تعطیلات آخر هفته بسیار مناسب هستند.

آشنایی با بهترین مراکز خرید کوالالامپور‌

کوالالامپور شهری با مراکز خرید لوکس و در سطح جهانی است. بیش از ۸ مرکز خرید اصلی را می‌توانید در مرکز این شهر بیابید. تمامی مراکز خرید کوالالامپور خود را در صنعت مد و فشن به روز نگه می‌دارند. از مارک های درجه ۲ مثل اچ اند ام( H&M)، تاپ شاپ( Topshop) و فوراور ۲۱( Forever 21) گرفته تا برند های درجه ۱ مثل کوچ( COACH) و جیمی چو( Jimmy Choo) را می توانید در این مراکز خرید بیابید. کسانی که برای خرید به این مراکز خرید می‌روند، علاوه بر خرید می‌توانند از سرگرمی‌های داخل این مراکز خرید مانند بولینگ،‌ تیراندازی و بسیاری سرگرمی‌های دیگر نیز لذت ببرند.

۱. مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور

مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور( Pavilion Kuala Lumpur Shopping Mall) یکی از بهترین مراکز خرید کوالالامپور‌ در محدوده بوکیت بینتانگ قرار دارد. این مرکز خرید در زمینی به مساحت ۱.۳۷ میلیون فوت مربع ساخته شده است و شامل سه بخش اصلی،‌ بازار خرده‌فروشی، بلوک اداری، و دو برج مسکونی می‌باشد. این مرکز خرید با به فروش رساندن برندهای مشهور از سراسر دنیا نام خود را به عنوان قطب اصلی صنعت مد مالزی ثبت کرده است. همچنین محل هفته مد کوالالامپور که سالیانه برگزار می‌شود،‌ در این مرکز خرید است. در هفته مد کوالالامپور بهترین طراحان کشور مالزی، طراحی‌های خود را به معرض نمایش می‌گذارند.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس: ۱۶۸, Bukit Bintang Street, Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur, Federal Territory of Kuala Lumpur, Malaysia

۲. مرکز خرید سوریا کوالالامپور

مرکز خرید سوریا کوالالامپور( Suria klcc shopping mall) یکی از بهترین مراکز خرید کوالالامپور‌ است که میان برج‌های دوقلوی پتروناس واقع شده است. سوریا کوالالامپور مرکز خریدی جهانی است که در قلب کوالالامپور قرار گرفته است. این مرکز خرید در زمینی به مساحت ۱.۷ میلیون فوت مربع ساخته شده و بسیاری از برندهای فشن مشهور و لوکس، خرده فروشی‌های لباس با برندهای درجه یک مالزی در این مرکز خرید قرار دارند. مرکز خرید سوریا در سال ۱۹۹۹ افتتاح شده و با داشتن مجموعه سرگرمی و تفریح، چیزی بیش از یک مرکز خرید است.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس: Lot 241, Level 2, Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

۳. مرکز خرید مید ولی مگا مال کوالالامپور

مرکز خرید مید وَلی مگامال( Mid Valley Megamall) یکی از بزرگترین مراکز خرید جنوب شرق آسیا است. این مرکز خرید یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های خرید در محدوده کالنگ ولی می‌باشد. بیش از ۴۰۰ مغازه در این مرکز خرید قرار دارند. در این مرکز خرید هر کالایی از لباس گرفته تا لوازم منزل به فروش می‌رسد. تعدادی رستوران و یک سینمای بزرگ نیز در این مرکز خرید قرار دارند. همچنین مرکز کنوانسیونی به مساحت ۴۸.۳۰۰ فوت مربع نیز برای برگزاری نمایشگاه‌ها در این ساختمان قرار دارد.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس:  Mid Valley Megamall, LOT F-049&050,1ST floor, Mid Valley City, 58000 Kuala Lumpur, Malaysia

۴. مرکز خرید گاردنز کوالالامپور

مرکز خرید گاردن( The Gardens Mall) با یک پل عابر پیاده به مرکز خرید مید ولی وصل می‌شود. این مرکز خرید مانند مرکز خرید مید ولی است،‌ اما با برندهای معتبرتر و مشتریان پرهزینه‌تر. این فروشگاه شیک، و بی نظیر است و مثل طلا می‌درخشد. برندهای معتبری مثل گوچی، باربری، هرمس، ورساچه، آرمانی و مایکل کورس را می‌توانید در این مرکز خرید پیدا کنید. همچنین رستوران ژاپنی سو اوماکاس و سینمایی فوق العاده در این مرکز خرید قرار دارند که حتما باید آن‌ها را امتحان کنید.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس:  Lingkaran Syed Putra, Mid Valley City, 59200 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

۵. مرکز خرید بنگسر ویلیج کوالالامپور

مرکز خرید بنگسر ویلیج ۱ و ۲ کوالالامپور( Bangsar Village) در قلب منطقه بنگسر کوالالامپور واقع شده است. این مرکز خرید شامل دو مرکز خرید است که با یک پل هوایی به هم متصل شده‌اند. مرکز خرید بنگسر یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید هم در میان مردم کوالالامپور و هم در میان خارجی‌ها است. بنگسر ویلیج ۱ مخصوص خانواده ها طراحی شده است، و از لباس کودک تا لوازم خانگی در آن به فروش می‌رسد. اما از طرف دیگر بنگسر ویلیج ۲ مخصوص کسانی است که به دنبال مد و برندهای لوکس و رستوران‌های شیک هستند.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس: ۱, Jalan Telawi 1, Bangsar Baru, 59100 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

۶. بازار مرکزی کوالالامپور

بازار مرکزی کوالالامپور( Central Market Kuala Lumpur) مناسب کسانی است که می‌خواهند بهترین سوغاتی‌های مالزی را همراه خود به کشورشان ببرند. این ساختمان تاریخی در سال ۱۸۸۸ مرکز خرید گوشت و موادغذایی بود و هنوز ساختار هنری آن باقی مانده است. بازار مرکزی کوالالامپور نقش مهمی در میراث فرهنگی کشور مالزی و معماری آن دارد.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۱:۳۰

آدرس: Jalan Hang Kasturi, City Centre, 50050 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

۷. گالری استارهیل کوالالامپور

گالری استارهیل کوالالامپور( Starhill Gallery Kuala Lumpur) مستقیما به هتل ۵ ستاره جی دابلیو ماریوت وصل می‌شود. استارهیل مرکزی خریدی هفت طبقه و بسیار مدرن است. در این مرکز خرید هم می‌توانید از وجود رستوران‌های خوب و هم از وجود مغازه‌هایی با برندهای بسیار معتبر لذت ببرید. فضای بسیار آرام این مرکز خرید با لبخند دربان هایی که آماده خوش آمدگویی به شما برای ورود به مغازه‌ها هستند شکسته می‌شود. فضای این مرکز خرید به قدری آرام است که شما هم مجبور می‌شوید نجواکنان در آن صحبت کنید.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس: ۱۸۱, Bukit Bintang Street, Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur, Federal Territory of Kuala Lumpur, Malaysia

۸. مرکز خرید میدان برجایا تایمز کوالالامپور

مرکز خرید میدان برجایا تایمز( Berjaya Times Square)،‌ مرکز خرید ۱۰ طبقه است که بیش از ۷۰۰ آوت لت خرده فروشی در آن کالاهای خود را به فروش می‌رسانند و مقصدی مناسب برای خرید در هر رده سنی است. این مرکز خرید در هتل ۵ ستاره برجایا تایمز کوالالامپور قرار دارد. در مرکز خرید برجایا تایمز چندین فودکورت،‌ یک پارک موضوعی با تئاتری آی‌مکس، یک سینما،‌ یک اسپا، تالار بازی،‌سالن کارائوکه، یک سوپرمارکت،‌ یک دفتر پست، بانک،‌ بازار آی تی و صدها آوت لت را می‌توانید پیدا کنید.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس:  LOT 01-26, 01-28 & 01-30 1ST FLR, BERJAYA TIMES SQUARE, Jalan Imbi, Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur, Malaysia

۹. مرکز خرید سان‌وی پیرامید کوالالامپور

مرکز خرید سان‌وی ژیرامید کوالالامپور( Sunway Pyramid) در زمینی به مساحت ۱.۷ میلیون فوت مربع و به سبک مصری ساخته شده است. این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز خرید کشور است و تنها مرکز خرید مالزی است که پیست اسکی دارد. برخی از برندهای معتبر مثل کوچ،‌ مانگو و تیمبرلمد را می توانید در این مرکز خرید بیابید.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس: ۳, Jalan PJS 11/15, Bandar Sunway, 47500 Petaling Jaya, Selangor, Malaysia

۱۰.مرکز خرید سونگی وانگ پلازا کوالالامپور

مرکز خرید سونگی وانگ پلازا( Sungei Wang Plaza) بیش از ۲ دهه قدمت دارد و یکی از قدیمی‌ترین نهادها در منطقه بوتیک بینتانگ است. با این‌حال هنوز هم بسیاری از گردشگران را جذب خود می‌کند و با وجودیکه رقبای زیادی آن را احاطه کرده‌اند، بیش از ۵۰۰ آوت لت خرده فروشی در این مرکز خرید اجناس خود را از مواد غذایی گرفته تا لباس به فروش می‌رسانند. طبقه بالای این مرکز خرید برای جوانان و نمایش فشن در نظر گرفته شده است.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۲۲:۰۰

آدرس: Jalan Bukit Bintang, Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

 

منبع

مطالب مرتبط با مالزی

دسامبر 24, 2019

مالزی

راهنمای سفر به مالزی سفر به مالزی سفری منحصربه‌فرد است؛ کشوری که از نظر فرهنگ و سنت‌ها با کشورهای همسایه‌ی خود بسیار متفاوت است. از جنگل شهری انبوه […]
دسامبر 24, 2019

کوالالامپور

راهنمای سفر به کوالالامپور کوالالامپور که به اختصار KL نیز شناخته می‌شود، پایتخت کشور مالزی است. کلمه کوالا به معنی محل تلاقی دو رودخانه است و […]

راهنمای سفر به شهر های مختلف

مارس 1, 2020

برنامه سفر به بارسلونا

برنامه سفر به بارسلونا اسپانیا بارسلونا یکی از محبوب ترین شهرهای اروپا برای بازدید کنندگان و همچنین یکی از شهرهای مورد علاقه ما ایرانیان است. از […]
فوریه 24, 2020

برنامه سفر به پاریس

برنامه سفر به پاریس فرانسه پاریس معروف به شهر عشاق است. شهری که با سفر کردن به آن میتوانید تجربه‌های به یادماندنی پیدا کنید. برای مسافرینی […]
فوریه 8, 2020

هنگ کنگ

راهنمای سفر به هنگ کنگ هُنگ کُنگ شهری است جزیره‌ای در جنوب چین، از مهم‌ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا و جهان به‌شمار می‌رود. هنگ‌ کنگ […]
فوریه 8, 2020

بلاروس

راهنمای سفر به بلاروس بلاروس یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است، که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم‌مرز است. پایتخت […]
فوریه 5, 2020

اسلواکی

راهنمای سفر به اسلواکی کشور اسلواکی در اروپای مرکزی و در همسایگی لهستان از سمت شمال، اوکراین از شرق، مجارستان از جنوب و جمهوری چک و […]
فوریه 4, 2020

آلبانی

راهنمای سفر به آلبانی آلبانی کشوری است واقع در جنوب شرقی قاره آفریقا که از شمال غرب با مونته نگرو، از شمال شرق با کوزوو، از […]
فوریه 3, 2020

واتیکان

راهنمای سفر به واتیکان در گوشه‌ای از شهر رم، دولت شهری مستقل به اسم واتیکان قرار دارد. واتیکان کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین کشور جهان است و یکی […]
فوریه 2, 2020

لیختن‌اشتاین

راهنمای سفر به لیختن‌اشتاین لیختن‌اشتاین سومین کشور کوچک در اروپا است. پایتخت آن شهر فادوتس است و بزرگ‌ترین شهر لیختن‌اشتاین، شان نام دارد. زبان رسمی لیختن‌اشتاین […]
فوریه 2, 2020

بلغارستان

راهنمای سفر به بلغارستان بلغارستان کشوری زیبا است که پیشینه‌ای تاریخی داشته و یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های دنیا در آن قرار دارد. در کنار مکان‌های زیبا […]
فوریه 1, 2020

لیماسول

راهنمای سفر به لیماسول لیماسول زیباترین شهر ساحلی و بزگترین بندر قبرس است. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی، بر سر راه سه قاره آسیا، اروپا […]

راهنمای خرید در شهرهای مختلف

آوریل 23, 2017

راهنمای خرید در بارسلون

راهنمای خرید در بارسلونا اگر برای سفر به بارسلون برنامه‌ریزی می‌کنید و قصد دارید که در این سفر از مراکز خرید دیدن کنید و خرید کنید، بد […]
آوریل 23, 2017

راهنمای خرید در آمستردام

راهنمای خرید در آمستردام آمستردام، پایتخت زیبای هلند، یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در اروپا است. با راهنمای خرید در آمستردام، همراه ما باشید. آمستردام یکی از […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در ایروان

راهنمای خرید در ایروان ارمنستان ایروان، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور ارمنستان و یکی از مقاصد گردشگری محبوب به خصوص در بین ایرانیان است. جاذبه‌های تاریخی […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در مادرید

راهنمای خرید در مادرید خرید در مادرید، تجربه‌ای بی‌نظیر و فراموش‌نشدنی است. دپارتمان استورها، بوتیک‌های شیک و اوت لت‌ها از مراکز خرید مهم این شهر هستند. […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در باکو

راهنمای خرید در باکو باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد. این شهر یکی از مقاصد گردشگری محبوب در منطقه‌ی […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در آنتالیا

راهنمای خرید در آنتالیا خرید کردن یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر به خصوص در سفرهای خارجی است. از آنجایی که در شهرهای توریستی، مراکز خرید و […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در میلان

راهنمای خرید در میلان میلان دومین شهر پر جمعیت ایتالیا بعد از رم است. شهرت این شهر به خاطر این است که به عنوان پایتخت مد […]
فوریه 15, 2017

راهنمای خرید در استانبول

راهنمای خرید در استانبول استانبول، یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. در این شهر، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی متعدد در کنار جاذبه‌های مدرن و شهری قرار […]
فوریه 14, 2017

راهنمای خرید در بانکوک

راهنمای خرید در بانکوک خرید کردن در بانکوک تجربه‌ای هیجان‌انگیز است. از مراکز خرید بزرگ، چند طبقه و مدرن گرفته تا بازارهای خیابانی شلوغ و پرسروصدا، […]
فوریه 14, 2017

راهنمای خرید در دبی

راهنمای خرید در دبی دبی به پایتخت خرید خاورمیانه مشهور است و بیش از ۷۰ مرکز خرید بزرگ دارد که یکی از آنها، دبی مال، بزرگ‌ترین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با ما