ارمنستان
دسامبر 10, 2014
نقشه آسیا
دسامبر 30, 2014
نمایش همه

 

مقدمه

هیچ شهری در دنیا از نظر تاریخی با این شهر جاودانی برابری نمی کند. رم که ۲۷۰۰ سال قبل پایه ریزی شد، برای مدتی طولانی با عنوان Caput Mundi (پایتخت جهان) قدرت نمایی می کرد. معروف ترین مکان های دیدنی این شهر عبارت اند از :

 

کولوسئوم (Colosseum)

احتمالا معروف ترین ساختمان امپراتوری روم کولوسئوم است. این ساختمان زمانی بیش از ۵۵،۰۰۰ تماشاگر را در خود جای می داد و محل انجام بازی های زیادی همانند گلادیاتورها و حیوانات وحشی بود.

 

کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica)

این ساختمان بزرگ با گنبد چشمگیر طراحی میکل آنژ، بزرگترین کلیسا در جهان بوده و مرکز مسیحیت است. نمای داخلی مجلل آن، شاهدی بر ثروت و قدرت کلیسای کاتولیک در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی است.

فواره تروی (Trevi Fountain)

دیدنی ترین چشمه رم، فونتانا دل تروی یا چشمه تروی است. این چشمه قرن هجدهمی بزرگ، یک میدان کوچک که معمولاً مملو از گردشگر است را اشغال کرده است.

زیارتگاه (Pantheon)

پانتئون در سال ۱۱۸ پس از میلاد توسط امپراتور هادریان به عنوان یک معبد برای همه خدایان بت ساخته شد. گنبد عظیم این ساختمان، برای بیش از ۱۳ قرن بزرگ ترین گنبد در جهان بود.

سیرک ماکسیموس (Circus Maximus)

سیرک ماکسیموس میدان مسابقه ای بود که به طور خاص برای مسابقه های به شدت محبوب ارابه رانی ساخته شده بود. این سیرک بزرگترین استادیوم در روم باستان بود و گنجایش بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر را داشت.

فروم رومانوم (Forum Romanum)

به عنوان قلب روم باستان، فروم دارای تعداد زیادی از معابد ، طاق ها و کلیساهای بزرگ بود. بسیاری از آنها در حال حاضر به تلی از خاک تبدیل شده اند، اما با کمی تخیل شما می توانید امپراتوری روم که دوباره به زندگی برگشته است را در اینجا تصور کنید.

میدان ناوونا (Piazza Navona)

میدان طولانی ناوونا شکل بیضی ورزشگاه سابق دومیتیان را دنبال می کند. در این میدان سه چشمه زیبا، که در قرن ۱۶ و ۱۷ ساخته شده بودند وجود دارد.

میدان اسپانیا (Piazza di Spagna)

پیاتزا دی اسپانیا، یکی از محبوب ترین ها مکان های توریستی در رم است. پله های معروف اسپانیایی، این میدان را به ترینیتا دی مونتی (Trinità dei Monti) که یک کلیسای زیبای فرانسوی است متصل می کند.

تپه پالاتینه (Palatine Hill)

با توجه به اساطیر روم ، رومولوس شهر رم را در ۸۰۰ سال قبل از میلاد، پس از قتل برادر دوقلوی خود ریموس، در این تپه پایه‌ریزی کرد. قرن‌ها بعد، امپراتوران رم کاخ های گسترده ای در تپه ساختند.

بنای یادبود ویکتور امانوئل (Victor Emmanuel Monument)

این بنای عظیم به افتخار اولین پادشاه ایتالیا ، ویکتور امانوئل II، در شیب تپه کاپیتولینه، در قلب شهر ساخته شد. این بنا در سال ۱۹۱۱ ، ۵۰ سال پس از اتحاد ایتالیا افتتاح گردید.

حمام های کاراکالا (Baths of Caracalla)

حمام های کاراکالا، زمانی که در سال ۲۱۷ پس از میلاد افتتاح شد، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم در جهان بود. بیش از ۱۶۰۰ نفر می‌توانستند از این نسخه رومی مرکز تفریحی به طور همزمان استفاده کنند.

ویلا بورگزه (Villa Borghese)

ویلا بورگزه ، که دقیقاً در شمال پله‌های اسپانیایی قرار دارد، بزرگ‌ترین پارک عمومی در شهر رم است. این پارک که در اوایل قرن ۱۷ میلادی ساخته شده بود، دارای یک دریاچه و چندین معبد، فواره، مجسمه، و موزه است.

کاپیتولینه هیل (Capitoline Hill)

کاپیتولینه هیل مرکز سیاسی و مذهبی امپراتوری روم بود. در اینجا معبد شکوه ژوپیتر کاپیتولینوس (Jupiter Capitolinus) ، یکی از مهم‌ترین معابد دوران باستان، قرار داشت.

شهر واتیکان (Vatican City)

شهر واتیکان، کوچک‌ترین ایالت در جهان است که به طور کامل توسط شهر رم محصور شده است. در این شهر، کلیسای سنت پیتر و همچنین موزه‌های واتیکان و باغ‌های مجاور آن قرار گرفته است.

موزه‌های واتیکان (Vatican Museums)

این موزه‌ها یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های جهان که توسط پاپ‌ها در طی چهار قرن گردآوری شده است را در خود جای داده‌اند و کلیسای سیستین محبوب‌ترین جاذبه گردشگری در میان آن‌ها محسوب می‌شود.

طاق کنستانتین (Arch of Constantine)

طاق کنستانتین ، که درست در کنار کولوسئوم واقع شده است، بزرگ‌ترین طاق نصرت رومی باقی مانده در این شهر است. این طاق در سال ۳۱۵ پس از میلاد، پس از پیروزی تعجب آور کنستانتین بر ماکسنسیوس (Maxentius) در نبرد پل میلویان ساخته شد.

فروم ترایان (Forum of Trajan)

فروم ترایان در بین سال های ۱۰۶ و ۱۱۳ پس از میلاد به عنوان آخرین و بزرگ‌ترین فروم سلطنتی ساخته شد. این مجموعه شامل یک کلیسای سلطنتی ، دو کتابخانه ، یک ستون، و یک معبد اختصاص داده شده به ترایان بود.

اه قدیمی آپیا (Via Appia Antica)

راه قدیمی آپیا، بین تمام جاده هایی که از رم خارج می شد، معروف ترین آنها بود. این راه در سال ۳۱۲ سال قبل از میلاد ساخته شده بود و تا بریندیسی در جنوب شرقی ایتالیا ادامه داشت.

طاق تیتوس (Arch of Titus)

طاق تیتوس یکی از دو طاق باقی مانده در فروم رومانوم است. این طاق بین سال های ۸۱ و ۸۵ میلادی به مناسبت گرامیداشت روز تصرف اورشلیم و شکست افراطیون یهودی ساخته شده است.

ستون ترایان (Trajan’s Column)

در سال ۱۱۳ پس از میلاد، یک ستون ۴۲ متری به افتخار امپراتور ترایان ساخته شد. نوار طولانی پیچ در پیچ نقش برجسته بر روی ستون، پیروزی امپراتور ترایان در جنگ های داسیا را به تصویر می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با ما