تاجیکستان
دی ۱۸, ۱۳۹۳
ارزان ترین کشورها برای مسافرت
اسفند ۱۴, ۱۳۹۳
نمایش همه

رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت آن بخارست است.

رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و   شرق  با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.

رومانی با داشتن مساحت ۲۳۸،۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت است و همچنین با داشتن ۱۹ میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است.

http://pgt.co.ir/PR/Outgoing/Romaia%20Pictures/larj/sighisoara-castle-romania.jpg

 

http://s5.picofile.com/file/8103620034/9vnt7sed.jpg

 

http://s5.picofile.com/file/8103620142/600px_Flag_of_Romania_svg.png

 

http://pgt.co.ir/PR/Outgoing/Romaia%20Pictures/larj/sighisoara-castle-romania.jpg

 

زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئو رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخه ارتودوکس تعلق دارند.

مردم رومانی از آمیزش قوم بومی داچیا (قومی هندواروپایی مرتبط به تراکیه‌ای‌ها) و رومی‌ها پدید آمده و زبان رومانیایی از ریشه لاتین و هم‌خانواده با زبان ایتالیایی است.

کشور رومانی در سال ۱۹۴۴م به اشغال ارتش سرخ شوروی درآمد و تا سال ۱۹۵۸م ادامه یافت. در این مدت شوروی با مداخله در امور رومانی موفق شد زمینه‌های شکل‌گیری و تسلط دولت کمونیستی را بر رومانی فراهم آورد. از این پس به مدت چهل سال و اندی از ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۹م دولت کمونیستی بر رومانی فرمان راند.

در سال ۱۹۸۹، نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست کشور درپی شورش مردم رومانی سرنگون و نظام این کشور به یک نظام چندحزبی مبدل شد. با کنار رفتن پرده آهنین، دوره گذار رومانی به سوی دموکراسی و اقتصاد بازار سرمایه‌داری آغاز شد. پس از یک دهه مشکلات اقتصادی بعد از انقلاب و کاهش استانداردهای زندگی، انجام اصلاحات گسترده، بهبود اقتصادی را به دنبال داشت. در سال ۲۰۱۰، رومانی یک کشور با درآمد متوسط ​​رو به بالا با شاخص توسعه انسانی بالا بود.

http://arianchatex.com/press/wp-content/uploads/2014/11/DSC_0152_NS__880-620x330.jpg

رومانی در ۲۹ مارس ۲۰۰۴ به ناتو، و در ۱ ژانویه ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا پیوست.

در سال ۵۱۳ پ. م. داریوش بزرگ، شاهنشاه ایرانی، طی لشکرکشی‌اش برضد اسکیت‌ها، در جنوب رود دانوب، کنفدراسیون ایلی گت‌ها را شکست داد. (هرودوت فصل چهار ۹۳). بیش از پانصد سال بعد گت‌ها بدست تراژان امپراتور روم شکست خوردند و هسته اصلی پادشاهی ایشان به عنوان استان رومی داچیا نامیده شد.

داچیا شکل اولیه کشوری بود که بعدها رومانی نام گرفت.

http://media-2.web.britannica.com/eb-media/36/75736-004-3F9967B7.jpg        http://www.beytoote.com/images/stories/iran/hhi2628.jpg

در سال ۱۸۵۹ میلادی با اتّحاد بخش ولاشکا و مولداوی، کشوری به نام رومانی ایجاد شد، نام واژهٔ رومانی از سال ۱۸۶۲ متداول گشت. رومانی تا کنگرهٔ برلین در سال ۱۸۷۸ تقریباً تحت نظارت ترکان عثمانی بود ولی در همان سال استقلال کامل را کسب کرد. رومانی در اواخر سدة هجده در نتیجه دغدغه‌های فرهنگی و زبانی، مبارزه برای کسب هویت و آزادی ملی را با دست زدن به تأسیس جنبشی فرهنگی به نام «مدرسه ترانسیلوانیا» آغازکرد. نخبگان برای بیداری ملی مردم، از فرهنگ و زبان نهایت استفاده را بردند. این مدرسه برای رشد یک زبانِ ادبیِ رومانی شمول استفاده از الفبای لاتین بجای سریلیک و همین طور خلق گرامر جدید کوشش کرد. از سال ۱۸۴۰ تا سال ۱۸۵۰ میلادی، جنبشی به نام «روح فرانسه» فرهنگ رومانی را معطوف فرهنگ غربی ساخت. فئودالیسم در سال ۱۸۶۴ لغو شد و مدارس ابتدایی و دانشگاهها ایجاد و گسترش یافتند.  

http://www.kap-services.com/image-post/201222719433.jpg

 

سرزمینی که امروزه بنام رومانی معروف است ابتدا داچیا نامیده می‌شد. عمده ساکنان آن از منطقه تراچ در یونان بودند که یونانیها آنها را بنام گتای می‌شناختند. بین سالهای ۱۰۱ تا ۱۰۶ میلادی سرزمین داچیا توسط ترایان،  امپراطور روم، فتح و تبدیل به یکی از استانهای این امپراطوری شد. در سال ۲۷۰ میلادی امپراطوری روم نیروهای خود را از داچیا عقب کشید اما تعدادی از رومیها ترجیح دادند در این منطقه بمانند، از این‌رو تحت نفوذ رومیها مردم داچیا زبان لاتین را انتخاب کردند. در طی هزار سال پس از آن این منطقه مورد هجوم هونها، اسلاوها و بلغارها قرار گرفت. اسلاوها در قرن چهارم مسیحیت را به این منطقه آوردند و با اقامت در رومانی و مبادرت به ازدواج با ساکنان داچیا موازنه نژادی قبلی در داچیا را متحول نمودند. بتدریج اسلاوها تبدیل به یک گروه نژادی قوی شده و به ولاخ‌ها معروف شدند. در قرن نهم میلادی بلغارها ساختار شرقی مذهب ارتدوکس را در این منطقه رواج دادند.

 

در سال ۱۰۰۳ میلادی شاه اشتفان اول از مجارستان کنترل خود را براغلب بخشهای ترانسیلوانیا (مناطق مرکزی و شمالغرب فعلی رومانی) اعمال نمود و در قرن ۱۳ مجارستان ساکسونها و قبائلی از آلمانیها را به این منطقه انتقال  داد تا نفوذ و کنترل خود بر آنجا را استوار نماید. در اواسط قرن ۱۳ تحت فشار مجارها تعداد زیادی از ولاخ‌های ساکن ترانسیلوانیا به مناطق جنوبی و شرقی کوه‌های کارپات مهاجرت نموده و در آنجا استان والاچیا و سپس استان ملداویا را ایجاد کردند که توسط شاهان محلی و تحت نفوذ مجارستان و بعضاً لهستان اداره می‌شدند.

جغرافیا

مساحت رومانی ۲۳۸٫۳۹۱ کیلومتر مربع و مجموع مرزهای زمینی آن ۳۱۴۹٬۹ کیلومتر است.http://www.professorsoltanzadeh.com/Image_Ps/Romani-Map_351x377.jpg

کوه‌های کارپات، رومانی را به سه منطقه تقسیم می‌کنند: در شمال غربی ترانسیلوانیا، در جنوب والاچیا، در و شرق مولدووا. در امتداد ساحل، در شرق دانوب، دوبروجا واقع شده‌است. جنوب رومانی عمدتاً از دو دشت اصلی «کامپا رومانا» (دشت رومانی)، و دشت دانوب سفلی تشکیل شده است.در میانه کشور یعنی در ترانسیلوانیا زمین‌های مرتفعی به حالت فلات قرار دارند.

زمین‌های منتهی‌الیه غرب رومانی نیز به صورت دشت است که در زبان رومانیایی به آن دشت غربی (câmpia de vest) می‌گویند.

در شمال دوبروجا دلتای رود دانوب واقع شده که بزرگ‌ترین دلتای اروپا است و پرندگان و ماهیان زیادی در آن زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین رودخانه رومانی دانوب است که عمدتاً در مرز این کشور با بلغارستان جریان دارد. شهرهای بندرگاهی مهم رومانی چون گالاتی، برایلا، و تولسئا نیز در کناره رود دانوب واقع شده‌اند. رودهای دیگر کشور که اهمیت بازرگانی چندانی ندارند عبارتند از مورش، سومش، اولت، سیرت، و پروت.

بلندترین نقطه کوهستان کارپات، مولدووئانو با ۲۵۵۴ متر ارتفاع است.

اقتصاد

دولت رومانی در دهه ۱۹۷۰ برای ساخت یک پایگاه صنعتی بزرگ و اختصاصی، مبلغ هنگفتی از غرب قرض گرفت. چائوشسکو در دهه ۷۰ اعلام داشت که بدهی ۱۱ میلیارد دلاری کشورش را ظرف همان دهه پرداخت خواهد کرد. درپی عاقب اتخاذ این سیاست، ریاضت اقتصادی اعمال کرد امری که از یک سو موجبات پرداخت بدهی خارجی شد و از سوی دیگر به کاهش شدید سطح زندگی منجر گردید. مخالفت رومانی با اصلاحات انجام شد. از زمانی که رژیم چائوشسکو در سال ۱۹۸۹ سقوط کرد، دولت‌های موفق در پی این بودند که نظام اقتصادی بازارهایشان را به سبک غربی بنا کنند. سرعت بازسازی آهسته بود اما با نزدیکی سال ۱۹۹۴ بنیاد قانونی برای نظام اقتصادی بازار بسیار مناسب بود.

شرکت اکسون موبیل آمریکا و اوام‌وی پتروم اتریش سال ۹۰ خورشیدی اعلام کرده بودند که پس از حفاری در بلوک نپتون واقع در ۱۷۰ کیلومتری سواحل رومانی و در عمق حدود یکهزار متری، یک ذخیره گازی که شاید بتوان آن را بزرگ ترین یافته گازی‌شان در دریای سیاه نامید، کشف کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود برآوردها درباره وجود ۶۰۰ تریلیون مترمکعب گاز فراساحلی در رومانی و اکتشاف‌های جدید گاز در این کشور، رومانی تا سال ۲۰۲۰ به یک صادرکننده خالص گاز تبدیل شود.

 

https://c1.staticflickr.com/9/8207/8173041636_b95843350b_z.jpg

 

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/04/46/10/66/mamaia-beach.jpg     http://www.tuchmanbeachesguide.com/images/romania-mamaia.jpg

 

 
اطلاعات توریستی

ما، شما را به بازدید از بخارست، پایتخت زیبای کشور رومانی دعوت می کنیم. بخارست، پایتخت پر هیاهوی رومانی، مشهور به شهری با بلوارهای پهن و پردرخت، ساختمانهای زیبا و بی نظیراست، در حدی که در سالهای ۱۹۰۰ به پاریس کوچک شهرت داشت.

در افسانه های قدیمی محلی رومانی آمده است که شهر بخارست( یا به تلفظ محلی بوکورشت)، در ساحل رودخانه دمبوویتسا، توسط مزرعه داری به نام بوکور(بمعنای شادی است) پایه گذاری شد.  نحوه نواختن فلوت او بسیار دلنواز بود و آب انگور که از تاکستانهایش به عمل می آورد، زبانزد همه بود و او را به یک تاجر معروف محلی بدل کرده بود و باعث شد منطقه و محل زندگیش را به نام او بشناسند.

در قرن نوزدهم، ساختمانهای نئوکلاسیک شهر، پارکهای سبک روز، خیابانی مشابه شانزه لیزه و طاق نصرت، توسط مهندسین آموزش دیده در فرانسه و خود فرانسویان، مشابه پاریس، در بخارست ساخته شد و به همین دلیل یکی از زیبا ترین شهرهای اروپای شرقی به حساب می آید.

در بیست سالی که گذشت، این کشور با گشودن مرزهای خود، بستر سرمایه گزاری بین المللی را فراهم نمود و با ورود سرمایه گزاران اروپای غربی، با داشتن گنجینه هایی تاریخی مثل معماری زیبا و تاریخی شهرها، پوشش گیاهی زیبا و بی نظیر و مناظر طبیعت بی مانند- متشکل از کوه، دشت،  رودخانه و دریا- ، با بالا بردن استانداردهای گردشگری، شرایطی را فراهم نمود که امروزه میزبان گردشگران از تمام کشورهای جهان است.

مراکز خرید

در کنار بازارهای سنتی و قدیمی در همه شهرهای رومانی، مراکز خرید مدرن، استاندارهای جدید را به زندگی رومانیایی ها وارد کرده است. در این مراکز مجهز، علاوه بر وجود فروشگاههای مدرن برندهای مشهور، سینما، مراکز تفریحی، مراکز ورزشی و فروشگاهها و رستورانهای زنجیره ای نیز وجود دارند که محیطی جذاب برای گذران اوقات همگان را فراهم نموده است.

 طبیعت رومانی

طبیعتی زیبا و چهار فصل متشکل از کوهستانهای شرق اروپا- معروف به کوهستان ترانسیلوانیا و کارپاتی، محل اسکی در زمستان از یک طرف، و استراحت و ورزشهای کوهستانی در هوایی پاک در تابستان از طرف دیگر- دلتای دانوب با پوشش گیاهی و جانوری منحصر بفرد خود، و سواحل دریای سیاه، و مراکز آبهای معدنی درمانی متعدد، همه و همه از جذابیتهای کشور رومانی به عنوان یک کشور اروپایی شرقی به حساب می آید.   

هنر در رومانی

موسیقی، صنایع دستی، تاریخ غنی و غذاهای بی نظیر، در طول تاریخ متاثر از کشورهای همجوار مثل امپراطوری های عثمانی، روسیه و اطریش، و روحیه شرقی و مهمان نوازی مردم رومانی، دلخواه همه جهانگردانی است که رومانی را به عنوان هدف جهانگردی خود در نظر می گیرند.

  

جاذبه های تاریخی

از جذابیتهای تاریخی رومانی، قلعه ها، قصرها و کلیساهای مربوط به دوران گوتیک و رنسانس است که با تنوع معماری، از زیبایی و یا عظمت بی نظیری برخوردار است. سه قصر و قلعه منصوب به ولاد سوم(Vlad III)، یکی از شاهان رومانی در دوره جنگهای صلیبی ملقب به دراکولا، به دلیل شهرتی که به واسطه کتاب برام استوکر پیدا کرده است، از پر طرفدارترین اماکن توریستی رومانی به شمار می رود.

 

بخشهای قدیمی شهرهایی چون بخارست، براشوو، سیگیشوارا و سیبیو- که پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ بود- از دیدنی های کشور رومانی به شمار می روند.

اسپا و آب گرم طبیعی

به جامانده از دوران رومیان باستان، در کشور رومانی ۷۰ آب گرم و اسپا طبیعی که برای کمک به انواع بیماریهای مختلف مثل روماتیسم، غدد، کلیه، کبد، تنفسی و آسم، قلب و عروق، معده و سیستم عصبی از یک طرف و تغذیه، متابولیسم وزنان از طرف دیگروجود دارد که هر ساله میزبان انواع افرادی است که به این خدمات نیاز دارند. به دلیل سطح استاندارد و قیمت مناسب این خدمات در رومانی، توریستهای فراوانی از انواع کشورهای اروپایی به این مراکز مراجعه می کنند.

رومانی جایگاه بیش از یک سوم چشمه های آب معدنی و آب گرم اروپاست. عوامل طبیعی، تحت نظر مراقبت های پزشکی، توسط فیزیوتراپی، طب سوزنی، الکتریک درمانی و داروهای گیاهی مکمل درمان خواهند بود.

از آب گرم و اسپاهای مشهور رومانی، می توان به مانگالیا (Mangalia نپتون (Neptun)، افوری نورد  (Efori Nord)، کوواسنا ( Covasna) ، بورسک (Borsec) ، هرکولانه (Herculane) ، بیله فلیکس(Baile Felix) و غیره را می توان نام برد.

 

جاذبه های تفریحی

اسکی در زمستان و دوچرخه سواری و کوهنوردی و کمپینگ درتابستان در کوههای ترانسیلوانیا، شنا و حمام آفتاب در سواحل دریای سیاه، دریاچه ها و رودخانه دانوب، کایاک، کانوی و قایقرانی در رودخانه دانوب و دریاچه های زیبا و بی نظیر رومانی، آب تنی درپارکهای آبی بخارست و گردش در فضای گرم شبهای بخارست در کافه های قدیمی و نوای موسیقی فولکلور و مدرن، باشگاهها و سالنهای سرپوشیده تفریحی، همه و همه خاطراتی بیادماندنی را برای هر جهانگردی ایجاد می نماید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *